manipulacia-trhu-email

Na manipulovanie ceny Bitcoinu alebo iných altcoinov sme si asi všetci zvykli. Kedže je kryptotrh ešte pomerne malý, nie je to také ťažké a preto sa to snažia ľudia s dostatočnou mocou využiť. Či už na to použijú Twitter, Facebook, Youtube alebo oficiálne vyhlásenie, ak chcú, spôsob si určite nájdu. V utorok však niekto vyskúšal inú metódu na manipuláciu trhu.

Hromadný email odoslaný v mene čínskej banky

V utorok ráno obdržali viaceré média v Amerike zaujímavý email. Ten bol poslaný v mene People´s Bank of China (PBOC- čínska národná banka). V tejto správe sa uvádzalo, že dňa 14. februára sa má konať konferencia ohľadom kryptomien, ktorej hlavným hosťom by bol guvernér PBOC Pan Gongsheng. PBOC má vraj spolupracovať s Hong Kong Monetary Authority (HKMA) a v ich pláne je zakázať všetky biznisy, služby a celkovo priemysel spojený s kryptomenami.

„Tlačová konferencia všetkým objasní, že nie len People’s Bank of China a ani Hong Kong Monetary Authority nebudú rozpoznávať Bitcoin ako virtuálnu menu. To spôsobí, že akékoľvek používanie tejto kryptomeny bude ilegálne. Regulácie ostro zakročia voči všetkým službám, ktoré poskytujú obchodovanie Bitcoinu v Číne a Hong Kongu. Čínske vládne orgány už zablokovali prístup na všetky domáce, ale aj zahraničné burzy. Hong Kong má v pláne podobné platformy ešte len zatvoriť.“

Email obsahoval oveľa viac informácií, ktoré uvádzali, že nové zákony úplne zakážu ťažbu kryptomien aj napriek tomu, že Čína je v ťažení kryptomien veľmoc. Dôvodom na tieto zákazy má byť risk, ktorý kryptomeny prinášajú finančným trhom.

Falošný pokus o manipuláciu trhu

Zaujímavosťou však je, že aj napriek veľkému počtu rozposlaných emailov, sa iba málo oslovených médií rozhodlo správu zverejniť. Včera ráno, však South China Morning Post (SCMP) zverejnil článok, v ktorom vysvetľoval, že išlo iba o falošný pokus ako zmanipulovať cenu Bitcoinu. Hefei, pobočka People´s Bank of China z ktorej adresy bol email poslaný, vraj bola napadnutá hackermi. Táto pobočka údajne nemala v úmysle odosielať novinárom žiadne emaily.

Leonhard Wesse, prezident HongKongskej bitcoin asociácie vyhlásil, že tento email mal spôsobiť iba FUD a paniku medzi držiteľmi kryptomien. Tento email mal docieliť manipuláciu trhu a viesť ku panickému predávaniu, čím by znížil cenu nie len Bitcoinu, ale aj ostatných altcoinov.

„Úlohou tohto falošného emailu bolo vyvolať pochybnosti a paniku vo viere, že takéto správy by znížili cenu Bitcoinu. Nie som si istý či takéto niečo funguje, ale ak by došlo k vydaniu týchto správ na oficiálnych portáloch, do istej mieri by to paniku vedelo vyvolať.“

Záver

Našťastie, väčšina oslovených médií tento falošný email nezverejnili a urobili dobre. Nielenže sa sami vyhli problémom, ale zabránili aj panike na trhu a manipulácii s ním. Do budúcna želáme všetkým popredným médiám, ktoré sa zaoberajú najmä kryptoproblematikou aby mali rovnako vycibrený úsudok ako teraz.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance