Kryptomena týždňa: Avalanche s potenciálom dlhodobého rastu

Analýzy Kryptomena týždňa: Avalanche s potenciálom dlhodobého rastu
Kryptomena týždňa: Avalanche s potenciálom dlhodobého rastu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/WindAwake
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Kryptomenou, na ktorú sa pozrieme tento týždeň, je projekt Avalanche (AVAX). V dnešnom článku si ukážeme, ako sa tejto sieti v poslednej dobe darilo a aký má celý projekt potenciál v dlhodobejšom horizonte.

Avalanche a jeho ekosystém rastú

Sieť Avalanche je platforma inteligentných zmlúv typu Proof of Stake (PoS) pre decentralizované aplikácie. Po rokoch výskumu bol mainnet Avalanchu spustený v septembri 2020. Spolu so zvyškom kryptomenového trhu AVAX rástol a počas býčieho trhu počnúc januárom 2020 po svoje ATH zažil vyše 4600 % rast a dostal sa medzi top 20 kryptomien podľa celkovej trhovej kapitalizácie.

4. štvrťrok 2021 bol pre sieť Avalanche obdobím vysokého rastu. Vďaka medzisieťovému mostu medzi blochchainmi Ethereum-Avalanche, zalistovaniu na významné burzy, vysokoprofilovým partnerstvám a programu likvidity Avalanche Rush bola sieť pripravená na rast svojej používateľskej základne a prijímanie nových účastníkov do svojej ekonomiky. S prílevom jednotlivcov a inštitúcií zaznamenala sieť Avalanche historicky najvyššie hodnoty aktívnych adries, denných transakcií, celkovej uzamknutej hodnoty (TVL) a trhovej kapitalizácie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 4 tipy, ako si konzervatívne diverzifikovať kryptomenové portfólio

Rok 2022 sa niesol v znamení poklesu trhov a nevyhol som mu ani AVAX. Z hodnoty 117 dolárov sa kryptomena v rámci downtrendu dostala na súčasnú hodnotu 23,7 dolára za jeden token AVAX. Napriek poklesu ceny a menšieho záujmu investorov sieť pokračovala vo vývoji, v stabilizácii využívania siete, finančnej výkonnosti a sieťovej infraštruktúry. Priemerný počet denných transakcií sa v priebehu štvrťroka takmer zdvojnásobil (+82,8 %), celkové výnosy vzrástli o 72,7 %. Narástol aj počet používateľov siete. V prvom štvrťroku dosiahla sieť stabilný rozsah s priemerom 92 000 aktívnych adries denne.

Čo čakať od projektu v budúcnosti

V druhom štvrťroku 2022 sa očakáva zlepšenie celkového používania siete, a to vďaka implementácie mobilnej peňaženky ako súčasť rozšírenia internetového prehliadača. Už v prvom štvrťroku 2022 aktivita vývojárov začala rásť, čo sa prejavilo predovšetkým v sektore GameFi.  V 1. štvrťroku sa začalo veľmi očakávané spustenie podsiete GameFi od spoločnosti Avalanche s názvom Crabada. To sa ukázalo ako úspešné, keďže aktivita v tejto podsieti výrazne narástla.

Aktivita vývojarov v sieti AVAX

Aktivita vývojárov v sieti AVAX. Zdroj: messari

V ďalšej časti roka sa predpokladá, že aktivita vývojárov nepoľaví a projekt z fundamentálneho hľadiska bude mať čoraz viac čo ponúknuť. Ava Labs tiež oznámili, že v budúcnosti Avalanche Bridge umožní podporu Bitcoinu, čo umožní držiteľom BTC bezpečne previesť svoje BTC na sieť Avalanche. V 2. štvrťroku sa plánuje aj spustenie podpory Bitcoinu v mainnete. Motivačné programy Avalanche môžu naďalej predstavovať ďalší katalyzátor rastu ekosystému. Tieto programy môžu prilákať viac spustených projektov a partnerstiev, avšak v popredí záujmu tímov vyvíjajúcich infraštruktúru Avalanche je významný technologický pokrok.

Graf: AVAX/USDT: support

Graf: AVAX/USDT: support. Zdroj: Tradingview

Po krachu kryptomeny LUNA a stablecoinu UST cena tokenu AVAX klesla. Dôvodom bol fakt, že Terra vlastnila istý počet tokenov AVAX ako súčasť kolaterálu pre stabilizáciu svojho stablecoinu. Z májovej ceny 66,7 dolára sa AVAX prepadol na 23,7 dolára. V prípade ďalšieho poklesu, ktorý môže spustiť prepad ceny BTC, najbližší support Avalanchu treba sledovať v hladine v rozpätí približne 17,6 až 10,4. Z fundamentálneho hľadiska ide o projekt, ktorý predstavuje konkurenciu projektov ako sú Cardano, Polkadot, Matic či Fantom. Zároveň je na záver potrebné spomenúť, že AVAX bol súčasťou aj portfólií väčších inštitúcii.

Aký je váš názor na AVAX? Sledujete vývoj kryptomeny a je súčasťou vášho portfólia?

Čítaj ďalej: Inflácia v eurozóne rastie, Slovensko je štvrté najhoršie

txbKvakomat mobil