[Seriál] Kryptocelebrity – (1. diel ) Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea

Novinky Vitalik Buterin: pády kryptomien ako Terra sú pre kryptomeny len dobré. Prečo?
Vitalik Buterin: pády kryptomien ako Terra sú pre kryptomeny len dobré. Prečo? Zdroj: shutterstock.com/Alexey Smyshlyaev
BitmarketsBitmarkets

V Kryptomagazíne sa snažíme prinášať aktuálne a relevantné informácie. Rovnako je naším cieľom písať o zaujímavých témach a priblížiť všetkým našim čitateľom celý kryptosvet čo najviac. Práve preto sme sa rozhodli, že rovnako ako vám predstavujeme najzaujímavejšie kryptomeny, tak isto by sme mali predstavovať aj osobnosti z tejto sféry. Vzhľadom na to, že identita tvorcu Bitcoinu je neznáma (meno Satoshi Nakamoto nám veľmi nepomôže), seriál o kryptocelebritách začneme tvorcom druhej najpopulárnejšej kryptomeny – Vitalikom Buterinom.

Detstvo a život pred kryptomenami

Vitalik sa narodil 31.januára 1994 v ruskom meste Kolomna, aby sa iba vo veku 6 rokov presťahoval do Kanady. Navštevoval triedu pre nadané deti, pričom vynikal najmä v matematike, programovaní a ekonómií. Ako sa sám niekoľkokrát vyjadril, počas detstva a puberty sa po škole venoval najmä online hrám ako World of Warcraft.

Začiatky v kryptomenách

Bitcoine sa dozvedel v roku 2011 (všetci ticho závidíme) a aj napriek tomu, že bol spočiatku skeptický, čím viac sa o kryptomeny zaujímal, tým viac ho fascinovali. Jeho začiatky s kryptomenami boli iba pri blogu a sadzbe 1,5 doláru na hodinu. Spolu s Mihai Alisie si neskôr založili Bitcoin Magazine, čo je dodnes jeden z jeho najznámejších výtvorov.

Kvôli kryptomenám v roku 2013 odišiel z vysokej školy (University of Waterloo), keďže zistil, že im venuje viac ako 30 hodín týždenne, kvôli čomu sa pochopiteľne nestíhal naplno venovať štúdiu. Vďaka tomu mal viac slobody na to, aby mohol cestovať po svete a sledovať vývoj rôznych kryptoprojektov a zúčastňovať sa prezentácií a konferencií zameraných na kryptomeny. To mu dalo dostatok informácií a kontaktov na to, aby mohol začať spanilú jazdu kryptosvetom a podieľať sa na tvorbe jednej z najpopulárnejších kryptomien sveta.

Ethereum

Snáď najväčší úspech Vitalika a rovnako aj dôvod, prečo je tak známy. Už koncom roku 2013 Vitalik prvýkrát predstavil Ethereum pomocou vydania vlastného whitepaperu. Celý systém bol spustený dňa 30.júla 2015, kedy bolo do obehu vypustených 11,9 milióna mincí, ktoré boli predťažené (zhruba 13% zo všetkých mincí).

Kryptomenu Ethereum podrobnejšie predstavovať nemusíme, keďže všetko podstatné sme o nej napísali v tomto článku. Avšak s Vitalikom a Ethereom je spojená aj jedna veľká kontroverzia.

Projekt DAO – aj majster tesár sa utne

DAO patrilo a stále patrí medzi jedno z najväčších ICO. Prebehlo ešte v máji roku 2016 a vyzbieralo úctyhodných 168 miliónov dolárov. V júni po uzavretí ICO však nastala veľmi nelichotivá situácia, keďže DAO bolo hacknuté a stratilo takmer jednu tretinu zo všetkých vyzbieraných financií, čo v tej dobe predstavovalo takmer 3,6 milióna Etherea.

Ihneď po tejto udalosti nastala obrovská diskusia v kryptokomunite na tému ďalšieho vývoja Etherea. Na jednej strane sa nachádzali ľudia, ktorí tvrdili, že Ethereum musí pokračovať na svojej ceste ďalej. Opačný názor mali ľudia, ktorí si chceli „vynútiť” a aj naozaj vynútili hard-fork.

Hard-fork v tomto prípade znamenal „prevrátenie” systému do pôvodného stavu pred hackom. V jednoduchosti povedané išlo o spustenie akejsi zálohy, čím však došlo ku zrušeniu transakcií vykonaných po hacku. A práve tu nastal ten najväčší problém.

Komunita však hlasovala pre hard-fork a sieť sa teda rozdelila na Ethereum a Ethereum Classic. Ethereum pokračovalo na novom (forknutom blockchaine) a Ethereum Classic pokračovalo na originálnom blockchaine. To však spôsobilo veľkú rivalitu medzi projektami a komunitou podporujúcou úplne pôvodný projekt.

Vitalik a budúcnosť kryptomeny Ethereum

Aj napriek danej nepríjemnosti sa Ethereum dočkalo veľkej popularity, keď iba v roku 2017 narástlo na hodnote o 13 000%. Avšak ako sa Vitalik vyjadruje, sám nie je veľkým nadšencom dlhodobého plánovania. Aj napriek tomu však má dlhodobú víziu, ktorú sme opísali Tu. Sám sa však vyjadril následovne:

„Pravdou je, že neplánujem na viac ako 3 mesiace vopred.”

A určite ani nemusí. Komunita sa stále rozrastá a vývojári pomáhajú Vitalikovi, ale aj Ethereu na vylepšovaní každým dňom.

Záver

Či už Vitalik robil všetky rozhodnutia správne alebo nie, jeho vplyv na kryptomeny je nepochybne obrovský. V budúcnosti máme pre vás pripravených oveľa viac článkov o kryptocelebritách. Ak máte niekoho špeciálneho, koho by ste radi chceli poznať lepšie, dajte nám vedieť dole do komentárov.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.