Bitcoin onchain metriky
Bitcoin onchain metriky. Zdroj: Shutterstock.com/PopTika

Aktuálny sentiment a pokračovanie korekcie pripravili pôdu mnohým investorom, ktorí tvrdia, že Bitcoin je mŕtvy. Posledných pár mesiacov bolo pre investorov skutočne bolestivých a Bitcoin klesol na nové minimum v roku 2022 na úrovni 17 600 $. Nie je to však ani zďaleka prvýkrát, keď mnohí investori a analytici predpovedali zánik Bitcoinu. Nakoniec sa ale Bitcoin stále zobudil a pokračoval v rastúcom trende.

Mnohí priaznivci kryptomien sa opierajú a on-chain metriky, ktoré používajú na určenie, kedy je BTC v nákupnej zóne. Práve teraz je čas pozrieť sa na ne bližšie. Ukážme si, čo niektoré overené metriky hovoria o súčasnej cene Bitcoinu a či bol rastúci trh v roku 2021 tým posledným.

MVRV

Táto metrika naznačuje, že sa BTC môže blížiť k optimálnej fáze akumulácie. Je to pomer trhovej hodnoty k realizovanej hodnote (MVRV), ktorá je v súčasnosti na úrovni 0,969.

Bitcoin pomer MVRV
Bitcoin pomer MVRV. Zdroj: Glassnode

Ako je znázornené na grafe vyššie, skóre MVRV Bitcoinu strávilo väčšinu času za posledné štyri roky nad hodnotou 1, s výnimkou dvoch krátkych období, ktoré sa zhodovali s klesajúcimi trhovými podmienkami.

Krátky pokles, ku ktorému došlo v marci 2020, zaznamenal, že skóre MVRV dosiahlo minimum 0,85 a zostalo pod 1 po dobu približne siedmich dní, zatiaľ čo klesajúci trh v rokoch 2018 až 2019 zaznamenal najnižšiu hodnotu 0,6992 a metrika strávila celkom 133 dní pod hodnotou 1.

Aj keď údaje nepopierajú, že by BTC mohol zaznamenať ďalší pokles cien, naznačujú, že najhorší pokles už prebehol a že je nepravdepodobné, že súčasné extrémne minimá budú dlhodobo pretrvávať.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Do čoho investovať počas vysokej inflácie? Porovnanie globálnych trhov

Očista aj tých najsilnejších rúk

Krátkodobí držitelia (STH) sú štatisticky citlivejší na cenovú volatilitu, keďže ich nákupná cena je oveľa bližšie k aktuálnej spotovej cene.

Dlhodobí držitelia (LTH) vo všeobecnosti predstavujú skupiny hodlerov, ktorí sú relatívne necitliví na cenu. Táto skupina s väčšou pravdepodobnosťou prekoná volatilitu a pokles cien v snahe dosiahnuť dlhodobú hodnotu.

Spent price je model, ktorý predstavuje priemernú nákupnú cenu mincí. Možno ho rozdeliť na analýzu LTH a STH, aby sa identifikovali rozdiely medzi ich výdavkovým správaním. Je nezvyčajné, aby sa LTH skupina zbavovala mincí s vyššou cenovou základňou (nákupnou cenou) ako druhá skupina STH. Stáva sa to ale pri vstupe do hlbokej kapitulačnej zóny, kde korekcii podľahnú aj tí najskalnejší hodleri.

Nižšie uvedený graf porovnáva LTH s STH a môžeme vidieť, že LTH sa v súčasnosti zbavujú mincí s vyššou cenovou základňou ako STH. Predchádzajúce prípady takejto situácie sa zhodovali s formovaním absolútneho dna korekcie.

LTH STH Spent
LTH STH Spent. Zdroj: Glassnode

Mnoho metrík v súčasnosti signalizuje finálnu fázu korekcie a tá pravdepodobne aj nastala. Formovanie dna však môže trvať aj niekoľko mesiacov a pravdepodobne to bude aj súčasný prípad korekcie.

Prečítaj si tiež: Prečo je teraz správny čas dokupovať Bitcoin?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance