Krach FTX spôsobí prísnu reguláciu centralizovaných búrz!

Novinky Krach burzy FTX
Krach burzy FTX. Zdroj: Shutterstock.com/Maurice NORBERT
Okazio PCBitmarkets

Podľa Kristin Smithovovej, výkonnej riaditeľky spoločnosti Blockchain Association, krach burzy FTX by mohol urýchliť prijatie prísnejšej regulácie. Zákonodarcovia v súčasnosti venujú dostatok pozornosti kauzy okolo burzy.

Dcérska spoločnosť burzy Alameda Research mala vo svojej súvahe značné množstvo tokenu FTT (natívny token FTX), ako sme vás informovali už v pondelok. Následne začala burza Binance predávať svoje zásoby FTT, čo vyvolalo paniku, ktorá mala viesť k prevzatiu FTX burzou Binance. Tento krok napokon nebol uskutočnený a Binance od kúpi odstúpila.

Tieto udalosti otvárajú otázku o fungovaní centralizovaných búrz a ich ochrane investorov. Udalosti s FTX povedú k prísnejšej regulácii kryptomenového trhu a búrz, ktoré poskytujú obchodovanie s kryptomenami. V prípade FTX totiž nešlo len o bežnú burzu, ale o jednu z najväčších na svete.

FTX zmizla z rebríčka coinmarketcap

FTX zmizla z rebríčka coinmarketcap. Zdroj: Coinmarketcap

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

FTX bez budúcnosti

Ak by sa obchod uskutočnil, Binance by ovládala 80 % globálneho kryptomenového trhu. Túto kúpu ale vyvrátil Changpeng Zhao na Twitteri, pričom dôvodom bolo nesprávne nakladanie s finančnými prostriedkami zákazníkov. Pre burzu FTX to bola potenciálne posledná šanca ako sa udržať nad vodou. Bez odkúpenia ale pravdepodobne úplne zanikne, čo môžeme vidieť aj na vyradení zo zoznamu Coinmarketcap, kde sa ešte minulý týždeň pohybovala na 2. a 3. mieste.

Smithová zdôraznila, že krach burzy len zvýrazňuje to, čo bolo viditeľné už v minulosti:

„Kongres má veľký záujem nájsť spôsob, ako regulovať spotové trhy tým, že sa burzy zaregistrujú v Komisii pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) alebo Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC).

Súčasťou by mali byť aj dôkazy o rezervách a usmernenia týkajúce sa toho, čo by mali burzy robiť s vkladmi zákazníkov. Ak totižto investor vloží na burzu peniaze, očakáva, že burza si ich nepožičiava na svoje podnikanie. Preto je nevyhnutné, aby vlády urýchlili svoju prácu na vytvorení jednotného regulačného rámca pre kryptomeny, ktorý zabezpečí istejšie prostredie.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: Binance NEODKÚPI FTX! Experti varujú pred najväčším kolapsom na kryptomenovom trhu

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.