Kontroverzná osoba sa stala druhým najbohatším kryptomiliardárom

Novinky McCaleb je druhý najbohatší miliardár vďaka XRP
McCaleb je druhý najbohatší miliardár vďaka XRP. Zdroj: shutterstock.com/Immersion Imagery/aastock
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rebríček najväčších kryptomenových miliardárov sa v poslednom roku zásadne zmenil. Prerozdelenie majetku zapríčinil okrem samotnej korekcie cien aj kolaps burzy FTX. Jej bývalý riaditeľ Sam Bankman-Fried (SBF) bol počas fungovania burzy podľa Forbes druhým najbohatším človekom v kryptomenovom odvetví. Hneď po riaditeľovi Binance.

V článku Kryptomenoví miliardári stratili v roku 2022 väčšinu svojho majetku sme vás informovali o tom, ktorí ľudia sú v súčasnosti najbohatší kryptomenoví miliardári. Keďže SBF a Gary Wang stratili celý svoj majetok, príležitosť dostali aj iné osobnosti. Z 9. priečky sa dostal vďaka svojmu majetku Jed McCaleb na 2. miesto hneď po Changpeng Zhaovi.

Jed v roku 2010 vytvoril prvú veľkú bitcoinovú burzu Mt. Gox, ktorú po hacku hneď predal. Bol spoluzakladateľom Ripplu v roku 2012 a o dva roky neskôr sa podieľal na založení Stellaru, ktorý mal byť konkurenciou Ripplu.

Čo je ale najkontroverznejšie, je pôvod jeho súčasného majetku. Jedove bohatstvo totižto donedávna pochádzalo z odhadovaných 9 miliárd XRP, ktoré neskôr predal. Podľa Forbes je jeho súčasný majetok odhadovaný na úrovni 2,4 miliardy dolárov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

McCaleb zbohatol na predaji XRP

McCaleb zarobil väčšinu peňazí práve z Ripple Labs a XRP. Jeho kedysi obrovské držby mu zabezpečili rozprávkový majetok. To otvára otázku o centralizácii XRP. Na obrázku nižšie si môžete pozrieť podľa Coincarp najväčšie peňaženky XRP na sieti BNB Chain (BEP20). Len 10 najväčších peňaženiek drží 66,2 % ponuky v sieti. Na konci roku 2022 sme vás informovali o najväčších držiteľoch tokenu XRP.

Najväčšie peňaženky XRP

Najväčšie peňaženky XRP. Zdroj: Coincarp

Ripple sa snaží vyriešiť problém pomalých platieb cez tokeny XRP. Potrebujú ich veľké množstvo na predaj svojim klientom (bankám) za svoj produkt. Preto má Ripple tak veľa tokenov vo svojich držbách. Riziko manipulácie s cenou je ale stále prítomné a centralizácia popiera celý zmysel kryptomien.

Podľa CoinMarketCap sa XRP nachádza na 6. mieste podľa trhovej kapitalizácie s hodnotou 19,8 miliárd dolárov. Denné objemy obchodov sa pohybujú na úrovni viac ako 1 miliardy dolárov. Najzaujímavejší je ale údaj o cirkulujúcej ponuke, ktorá dosahuje iba 51 % z celkového množstva.

Jed McCaleb je príkladom toho, ako celý kryptomenový trh ovláda iba niekoľko spoločností akými sú Binance, Coinbase, Ripple, Gemini, OpenSea a podobne. Na rozdiel od väčšiny miliardárov, Jed svoje držby predal a vyhol sa masívnemu výpredaju v roku 2022. Preto jeho majetok za posledný rok takmer nesklesol, čo mu ostatní miliardári v tomto odvetví môžu len závidieť.

Mohlo by ťa zaujímať: Vitalik Buterin kritizuje XRP – toto by mal vedieť každý držiteľ

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.