Najväčšie peňaženky XRP.
Najväčšie peňaženky XRP. Zdroj: Shutterstock.com/Vector-3D

XRP je štvrtou najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie na stránke Coinmarketcap. Preto je logické, že na trhu s touto kryptomenou existuje mnoho veľkých investorov, ktorí držia obrovské množstvá XRP. Je ale rozdelenie majiteľov tokenov pre trh zdravé, alebo môže dôjsť k manipulácii s cenou?

Na trhu je veľa obchodníkov, ktorí sú nastavení pozitívne, a to aj napriek dlhoročnému súdnemu sporu so SEC-om a stále prebiehajúcej korekcii. Z dopredu stanovenej celkovej zásoby XRP 100 miliárd je v obehu v čase písania článku 50,39 miliárd. Poďme sa pozrieť na najbohatšie peňaženky, ktoré vlastnia veľké percentá z celkovej ponuky.

Nie je žiadnym prekvapením, že najviac XRP tokenov vlastnia zakladatelia a manažéri projektu vrátane Chrisa Larsena a Brada Garlinghousea. Medzi najväčších držiteľov patria aj samotné centralizované burzy ako KuCoin, Kraken alebo Binance. V mene svojich zákazníkov držia mince v hodnote stoviek miliónov dolárov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

XRP ovláda pár ľudí

Binance má jednu z najväčších zásob XRP, keďže vklady zákazníkov sú uložené v rezervách. Ich podiel tvorí až 77,49 % ponuky mincí, ktoré sa nachádzajú na burzách. Ak by sme spočítali hodnotu prvých 5 adries na Binance, dostali by sme číslo 162,9 milióna mincí, čo predstavuje až 58 % z celkovej ponuky držanej na burzách.

TOP 10 XRP adries
TOP 10 XRP adries. Zdroj: Coincodex

10 najväčších adries vlastní približne 13 571 000 000 XRP, čo predstavuje hodnotu približne 5,2 miliardy dolárov. Po pripočítaní ďalších 20 adries zistíme, že 30 najväčších peňaženiek vlastní až 19 800 000 000 XRP, čo predstavuje 39,3 % celkovej cirkulujúcej ponuky.

Ako vidieť v tabuľke vyššie, juhokórejská burza Upbit vlastní v jednej peňaženke viac ako 4 miliardy mincí. Druhá a tretia peňaženka patrí spoločnosti Ripple. Keď bol projekt založený, zakladatelia Chris Larsen, Jed McCaleb a Arthur Brito si pridelili 20 miliárd mincí. Jed opustil spoločnosť v roku 2014 a získal 9 miliárd XRP, ktoré nakoniec všetky predal.

Ostatní spoluzakladatelia svoje podiely stále držia. Kým sa nevyrieši spor so SEC-om, existuje riziko, že XRP by mohlo predstavovať neregistrovaný predaj cenných papierov. Takéto obrovské držby sú ale problémom, ktorým čelia mnohé kryptomeny, keďže len zopár ľudí dokáže manipulovať s cenou.

Prečítaj si tiež: Známy altcoin vstupuje do ideálnej nákupnej zóny