Koniec rastu akcií? Najhorší týždeň na Wall Street za posledný rok

  • Akcie za posledný mesiac klesli o takmer 6 %.
  • Wall Street zaznamenal najvyšší týždenný pád za posledný rok.
  • Pokles akcií je len bežným výkyvom a nie je dôvod na paniku.
Ekonomika Akcie klesli najviac za posledný rok
Akcie klesli najviac za posledný rok. Zdroj: shutterstock.com/KanawatTH/Damien VERRIER
BITmarkets BITmarkets

Celý mesiac apríl sa nesie v negatívnej nálade, keďže ceny aktív na globálnych trhoch ustupujú. Tento klesajúci trend vyvrcholil v najväčší týždenný pokles za posledný rok. Akcie tak dosiahli dočasný vrchol a najlepšie túto zmenu trendu môžeme demonštrovať na najväčšom a najznámejšom americkom akciovom indexe S&P 500.

Najväčší týždenný pokles akcií za posledný rok

Index S&P 500 po dlhých mesiacoch neustáleho rastu narazil na rezistenciu a vytvoril vrchol na hodnote 5 264 bodov približne pred mesiacom. V súčasnosti sa index obchoduje o 5 % nižšie. Spomínaný vrchol je zároveň najvyššie dosiahnutá hodnota v histórii indexu. Rast je podporený predovšetkým klesajúcimi obavami z recesie a pomerne silnou odolnosťou ekonomiky USA.

Rast akciového indexu je pozoruhodný. Len za približne 150 dní dokázal narásť o vyše 28 %. Medziročne stúpol o takmer 40 %. Je preto dosť pravdepodobné, že súčasná korekcia ešte istú chvíľu potrvá, aby sa trh ukľudnil, a investori nabrali novú silu nakupovať za vyššie ceny ako doposiaľ.

Najväčší týždenný prepad za posledný rok

Najväčší týždenný prepad za posledný rok. Zdroj: TradingView

Týždenný prepad je najvyšší od marca 2023, no napriek tomu nie je dôvod na paniku. Pokles o 5 až 6 % za jediný mesiac je bežný výkyv a hlavne nasledoval po náraste, ktorý bol omnoho mohutnejší. Zatiaľ ale nie je známe, ako dlho bude pokles pokračovať, a ako hlboko ceny klesnú.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Sú akcie v bubline?

Väčšina bežných investorov obchoduje akciové indexy alebo uprednostňuje dostupnejšiu formu v podobe ETF cez stratégiu pravidelného dokupovania DCA. V takomto prípade vás dočasné výkyvy trápiť nemusia, keďže index S&P 500 dosahuje ročný výnos približne 10 % už dlhé desaťročia.

Čo je to trhová bublina?

Trhová bublina nastáva vtedy, keď sa trhu zmocnili špekulanti a cena aktíva výrazne prevyšuje jeho fundamentálnu alebo vnútornú hodnotu. Väčšinou sa vyznačuje prehnanými nákupmi bez ohľadu na cenu.

Na druhej strane stoja skeptici, ktorí veria, že sme na počiatku recesie, resp. že kríza čoskoro začne. Okrem akcií totiž nezastaviteľne rástli za posledné mesiace takmer všetky aktíva. Výnimkou nie je ani zlato alebo Bitcoin. Z tohto dôvodu vznikajú obavy, že globálne trhy sú v bubline.

V prípade, že sa zaujímate o efektívne spôsoby ako ochrániť svoj majetok pred recesiou prostredníctvom investovania, odporúčame pozrieť sa na video nižšie:

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.