Koľko peňazí Vitalik Buterin vytiahol z Ethera? – Menej, než si niektorí neprajníci myslia

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vitalik Buterin, tvorca druhej najväčšej kryptomeny podľa kapitalizácie, bol počas svojej kariéry v kryptomenách niekoľkokrát kritizovaný za svoje bohatstvo. Niektorí neprajníci dokonca tvrdia, že je miliardár, a že Ethereum Foundation vlastní viac než polovicu ETH tokenov.

Alex Sunnaborg, spoluzakladateľ kryptomenového Hedge-Fondu Tetra Capital, sa nedávno rozhodol analyzovať všetky dostupné dáta. Použil pritom voľne dostupné údaje o Vitalikových penaženkách.

Vitalik bol ohľadom svojho kryptomenového bohatstva vždy relatívne otvorený (viac info. tu) a odpovedal na otázky, týkajúce sa jeho digitálneho majetku. Po spomínaných obvineniach z obohacovania sa na úkor Ethereum komunity zverejnil adres, na ktorých drží drvivú väčšinu coinov.

Čo prezradila analýza Vitalikových peňaženiek?

Alex Sunnaborg vďaka analýze pohybov, ktoré sa udiali na Vitalikových peňaženkách odhadol, že v čase najväčšieho high mal na účte viac než pol miliardy v ETH! Celkovo vraj počas štyroch rokov existencie Ethereum ekosystému vymenil $40 miliónov, väčšinu z toho v čase najväčšieho rastu v roku 2017.

Alex svoje zistenia aj rozpísal a ako si môžete všimnúť v tabuľke dole, najväčšie výbery sa udiali v roku 2017. Jeden dokonca presiahol 20 miliónov dolárov! Je však nutné dodať, že ide iba o odhady.

Odpoveď Vitalika Buterina na seba nenechala dlho čakať

Vitalik Buterin už stihol odpovedať a zatiaľ čo uznal, že tieto zistenia majú niečo do seba tiež dodal, že jeho fiat má k štyridsiatim miliónom dolárov ďaleko. Nikdy napríklad nevyťahoval peniaze, keď bolo Ethereum blízko svojmu vrcholu. Určite nie za 915 $

https://twitter.com/VitalikButerin/status/1108105651706912768

Rozdiel viac než 10 miliónov dolárov vznikol z dvoch dôvodov:

  1. Odhadované predajné ceny sú zväčša vyššie, než aké boli v realite
  2. Alex Sunnaborg zabudol zohľadniť príspevky na rozvoj a charitu ~$8 miliónov

Vitalik Buterin a jeho príspevky svetu

Vitalik Buterin na Ethereu rozprávkovo zbohatol, no nezabúda aj vracať svetu. Počas svojej kariéry v kryptomenách na rôzne účely rozdal viac než osem miliónov dolárov.

  1. 763 970 $ v Ethereu pre Machine Intelligence Research Institute (MIRI) – neziskovú organizáciu, ktorá sa sústredí na nebezpečenstvá spojené s umelou inteligenciou
  2. 2,4 milióna v Ethereu SENS Research Foundation (SRF) na výskum chorôb spojených so starnutím
  3. 3 000 ETH – 324 000 $ daroval trom startupom, ktoré sa snažia urýchliť vývoj novej verzie Ethereum blockchainu – Ethereum 2.0 – každý dostal 1000 ETH
  4. 100 ETH pre Pineapple Fund na podporu digitálnej knižnice Internet Archive
  5. 1 milión dolárov pre GiveDirectly – charitu, ktorá pomáha utečencom a využíva platobný systém OmiseGo fungujúci na Ethereum blockchaine

Čo čítať ďalej?

Čínsky rebríček kryptomien – EOS prvý – TRON druhý – ETH tretie – Neuveríte kde je Bitcoin