Bitcoin smeruje na 13 000 dolárov
Bitcoin smeruje na 13 000 dolárov. Zdroj: Shutterstock.com/leksiv

Známa banka JPMorgan sa domnieva, že Bitcoin by mohol klesnúť až na cenu 13 000 dolárov v dôsledku krachu FTX, ktorý otriasol celým kryptomenovým trhom. To by znamenalo, že cena najväčšej kryptomeny na svete by klesla pod výrobné náklady, ktoré v súčasnosti predstavujú približne 15 000 dolárov.

Aj keď nedávne udalosti mohli spôsobiť prepad na kryptomenovom trhu, odhliadnuc od krachu burzy FTX mnohí účastníci trhu očakávali, že k prelomeniu supportu 19 000 dolárov dôjde skôr či neskôr. Je preto dosť pravdepodobné, že ceny by klesali na súčasné úrovne bez ohľadu na negatívne správy.

Mark Newton, vedúci technickej stratégie spoločnosti Fundstrat, predpovedal, že Bitcoin otestuje úroveň 13 000 dolárov pred dosiahnutím akéhokoľvek supportu. Nie je dokonca ani vylúčený pád na 10 000 dolárov za predpokladu, že volatilita dosiahne rekordné úrovne.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin by klesol aj bez krachu burzy FTX

Na grafe nižšie vidíme, že Bitcoin sa v čase písania článku obchoduje na úrovni 17 352 dolárov. Iba v priebehu pár dní dosiahol znehodnotenie približne 25 % a pokračuje v dlhodobej korekčnej štruktúre. Naposledy sa cena Bitcoinu pohybovala na tejto úrovni v novembri 2020, čo znamená, že sa nachádza na dvojročnom minime.

Bitcoin: spotová cena
Bitcoin: spotová cena. Zdroj: TradingView

Aj keď krach FTX urýchlil prebiehajúci výpredaj kryptomien, došlo by k nemu aj tak. Na trhu totižto stále chýbajú krátkodobí držitelia a stále dominujú tí dlhodobí. To znamená, že neexistuje ochota obchodovať Bitcoin a slabý dopyt je znakom prehlbujúcej sa korekcie.

Ak dlhodobí držitelia dominujú, na trhu nie je dostatok sily vytlačiť cenu smerom hore. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je to pre cenu prospešné, opak je pravdou. Ak by sme všetci držali mince bez ochoty ich predať, mohol by nastať problém s likviditou. V súčasnosti sa obchoduje na burzách iba 12 % BTC a toto číslo neustále klesá od marca 2020. Ak bude trend pokračovať, o niekoľko rokov bude otázka likvidity vážnou témou.

Mohlo by ťa zaujímať: Šokujúce zistenie: za pádom burzy FTX je súboj miliardárov a nekalé obchodovanie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance