FTX. Zdroj: shutterstock.com/Maurice NORBERT

Mediálna pozornosť sa v posledných dňoch sústredí na kryptomeny, ktoré čelia po krachu kryptomeny Terra (tokeny LUNA a UST) a po sérii kolapsov investičných a lendingových fondov/spoločností ako Three Arrows Capital, Celsius či Voyager Capital, ďalšiemu úderu, ktorý strhol ceny Bitcoinu a všetkých kryptomien. Dôvodom sú finančné ťažkosti druhej najväčšej kryptomenovej burzy FTX, ktorá čelí krachu.

Bankrot FTX

Podľa dnešnej správy agentúry Reuters za kolapsom burzy stáli nerozumné rozhodnutia jej zakladateľa a miliardára Sama Bankmana-Frieda. Ten situáciu zhrnul v utorok ráno pred zamestnancami slovami: „Je mi to ľúto, posral som to.“

Bankman-Fried pred súčasným kolapsom investoval do niekoľkých kryptomenových fondov, ktoré sa pokúšal zachrániť finančnou injekciou pred krachom. Tieto investície však neboli nakoniec úspešné a postupne viedli k väčšej zadlženosti. Ľudia z okolia burzy tiež upozorňujú na rivalitu medzi Friedom a riaditeľom burzy Binance Changpeng Zhaom. Obaja miliardári sa vraj obviňovali zo snahy poškodiť podnikanie toho druhého, čo sa malo najprv prejaviť predajom natívneho tokenu FTT burzy FTX a následným manévrom s odkúpením burzy, ku ktorému nakoniec nedošlo, ako sme dnes informovali.

Graf: SOL/USDT. 4H. Zdroj: Tradingview

Miliardár Bankman-Fried mal ešte pred súčasnou kauzou v interných kryptomenových kruhoch negatívnu povesť. Bol obvinený z manipulácie s tokenom Solana, ktorý podľa neoverených informácií cenovo vypumpovala Friedova dcérska spoločnosť Alamade Research, ktorá pravdepodobne čelí reštrukturalizácii. Prepojenie Solany s burzou FTX a Alameda Research podporuje aj aktuálny pokles hodnoty tokenu SOL, ktorý sa prepadol viac, ako ostatné mince. Za 5 dní stratila kryptomena takmer 70 % svojej hodnoty (67,36 %) v čase písania článku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Kritika SEC-u

K celej kauze sa už stihol vyjadriť aj predseda Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Gary Gensler. Ten je známy svojím tvrdým postojom voči kryptomenám a podobné krachy len upevňujú SEC v ich boji proti celému sektoru.

Musíme chrániť krypto-investorov, pretože dráha sa skracuje. Keď zmiešate dohromady hromadu peňazí zákazníkov a požičiavate si proti nim, investorom to ublíži,“ hovorí Gensler.

Podľa Genslera niekoľko silných hráčov má vplyv na celý trh, čo ohrozuje väčšinu investorov.

Toto je veľmi prepojený svet v oblasti kryptomien s niekoľkými koncentrovanými hráčmi. Keď sa trhy obrátili proti nim, zdá sa, že veľa zákazníkov prišlo o peniaze.“

Čítaj ďalej: Aktuálne: inflácia v USA klesla viac, ako sa čakalo, trhy reagujú rastom!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance