Bollinger Bands – Jednoduchý, ale účinný indikátor pri obchodovaní

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Niektoré najznámejšie indikátory sme si už prebrali (Volume, Brandon Kelly…) a dnes sa budeme venovať ďalšiemu zaujímavému indikátoru Bollinger Bands. Už ste o ňom počuli?

Čo je indikátor Bollinger Bands?

Ide o indikátor pomenovaný po svojom tvorcovi Johnovi Bollingerovi, ktorý ho v 80. rokoch 20. storočia vymyslel. Sústreďuje sa najmä na volatilitu daného aktíva a je tvorený troma čiarami. Dve krajné (horná a dolná čiara) sú oddelené stredovou čiarou, ktorá delí daný indikátor na akýsi pomyselný kanál. Práve v ňom sa potom cena (väčšinou) hýbe.

Výhodou tohto indikátora je fakt, že vám vie povedať dve veľmi podstatné informácie. BB vám totiž vie povedať nielen smer aktuálneho trendu (up, down alebo sideways), ale tiež vás vie upozorniť aj na jeho silu.

Ďalšou nespornou výhodou BB je to, že je tento indikátor veľmi jednoduchý a účinný. Rovnako tak platí, že sa BB dajú obchodovať na všetkých time framoch a navyše možno podľa BB obchodovať v akomkoľvek trende (up, down, ale i sideways). Ako je to však možné? To si povieme teraz.

Ako používať Bollinger Bands?

Pri indikátore BB sú možné 3 základné stratégie. Prvá z nich nesie názov Bollinger Bounce. Využíva sa pri pohybe trhu do strany a obchoduje sa nasledovne: Ak sa nachádza graf na spodnej čiare (je v extrémnej zóne), dá sa predpokladať, že sa cena bude vracať do stredu. Vhodná je teda pozícia long. Naopak, ak sa cena dotýka vrchnej čiary kanála, tak je predpoklad, že bude padať (aby sa vrátila k stredovej čiare). Ideálna stratégia v tomto prípade je short. Podstatný je pri tom dotyk, či už s vrchnou alebo spodnou čiarou, od ktorej sa akoby cena odrazí a smeruje do stredu.

Druhá stratégia, ako využívať BB, sa spája so silným uptrendom. Ak má za sebou trh silné pohyby smerom nahor, indikátor BB vám bude ukazovať dotyky ceny s hornou čiarou (horné pásmo) a často sa knôty dostanú až nad čiaru. Ak sa cena aktívne drží nad stredovou čiarou, tak uptrend pokračuje a long pozícia je na mieste. Tá by mala byť uzatvorená v momente, keď sa cena dostane pod strednú čiaru a dostane sa do spodného pásma.

Samozrejme, že rovnaká stratégia, ale v opačnom poradí, platí v downtrende. Cena sa musí držať pod stredovou čiarou a aktívne sa hýbať v spodnom pásme. Keď sa dostane do vrchného pásma, downtrend by mal pravdepodobne končiť.

Poslednou stratégiou je takzvaný Bollinger squeeze. Ak sa zóny dostanú veľmi blízko k sebe (obe pásma a všetky tri čiary sú veľmi blízko), cena má potenciál na obrovský pohyb up alebo down. Väčšinou sú totiž BB pomerne široké. Ak sa však cena výrazne nehýbe, pásmo sa stlačí (squeeze), čo väčšinou skončí výrazným rastom alebo poklesom.

Záver

Bollinger Bands sú síce veľmi jednoduchým, ale zato pomerne účinným indikátorom. Síce môžu občas pôsobiť trochu neprehľadne, ale minimálne vyskúšať ich sa určite oplatí.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.