Volume indikátor (často označovaný iba skratkou VOL) vyjadruje celkové zobchodované množstvo v rámci určeného časového úseku (1H, 4H, deň, týždeň…). Niektorí o volume hovoria ako o „najdôležitejšom indikátore, ktorý veľa napovie“. Prečo je však volume taký dôležitý?

Čo je ale volume?

Volume (slovensky objem) vám povie celkové množstvo zobchodovaných mincí/kontraktov za vami zvolený časový úsek. Ak je napríklad volume 1000 BTC, znamená to, že v danom časovo úseku sa zobchodovalo 1000 Bitcoinov. Každá cenová sviečka má prislúchajúcu presne jednu sviečku, ktorá značí objem k danému časovému pásmu.

Ide o kľúčový indikátor, ktorý môžete spojiť takmer so všetkými ostatnými indikátormi. Treba tiež povedať, že samotné číslo (zobchodovaných kontraktov či mincí) je rovnako dôležité ako farba sviečky, ktorá je na grafe objemu zobrazená. Rovnako je potrebné mať na pamäti – červená sviečka neznamená, že sa iba predávalo, rovnako ako zelená neznamená, že sa iba nakupovalo. Farba nám iba určuje, čo v danom časovom horizonte prevládalo (či predaje alebo nákupy).

Volume, Volume – Je objem suverénne najlepší indikátor?
Volume
Zdroj: TradingView

Prečo je volume taký kľúčový indikátor?

Ak to zhrnieme do bodov, tak volume je podstatný hlavne z nasledujúcich dôvodov (pri špecifických ukazovateľoch):

1. Ukazuje celkovú likviditu trhu
2. Predpovedá zmenu trhu
3. Pri sviečkových formáciách je kľúčom k pochopeniu jednotlivých formácií
4. Dokáže určite breakout (breakdown) alebo fake breakout (fake breakdown)
5. Vysoké objemy na supportoch a rezistenciách určujú ich dôležitosť
6. Naopak, pri trojuholníkoch začne zvyčajne objem klesať
7. Vie ukázať cenu, pri ktorej je trh atraktívny pre investorov, a preto má vysoké objemy

Č sú horizontálne objemy?

Doteraz sme hovorili iba o vertikálnych objemoch. Nie je to však jediný typ objemov, ktoré môžeme sledovať. Existujú totiž aj objemy horizontálne. Tie na rozdiel od vertikálnych neznačia, koľko sa zobchodovalo za určitý čas, ale koľko sa zobchodovalo na určitej cene.

Tento typ objemov sa preto využíva nielen na ukázanie atraktívnych cien pre investorov, ale aj na zefektívnenie supportov a rezistencií (ktoré vedia veľmi spresniť). Má to však jeden háčik. Na Tradingview sa horizontálne objemy dajú používať len v platenej verzii (pre verziu).

Záver

Aj napriek tomu, že ide o pomerne netradičný indikátor, jeho dôležitosť je značná. Volume je totiž veľmi často využívaný v kombinácii s ďalšími indikátormi, a preto je dobré o ňom toho vedieť čo najviac. Majte na pamäti, že aj profesionálni traderi veľmi často tento indikátor začleňujú do svojich obchodných stratégií.

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
dodo77 Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
dodo77
Guest
dodo77

Skúsme páry NEO a ONT voči doláru.Dík