SPX čaká korekcia
SPX čaká korekcia. Zdroj: Shutterstock.com/Kapustin Igor

Index S&P 500 (SPX) sa v súčasnosti nachádza v rastúcom trende, ktorý trvá od 13. októbra. Akcie sa dokázali zhodnotiť v tomto období o približne 13,50 % v čase písania článku, pričom cena začala zostupovať. Je pravdepodobné, že záver roka sa bude niesť v duchu korekcie.

Ako vidíme na grafe nižšie, SPX sa nachádza v rastúcom kline, ktorý už mohol dosiahnuť vrchol. Z krátkodobého hľadiska cena sformovala dvojitý vrchol na hladine 4 030 bodov a smeruje na support tohto klinu. V prípade, že cena udrží minimum 3 900 bodov, je možné, že SPX klesne na hlavnú rezistenciu.

Cena SPX
Cena SPX. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

SPX je stále v korekcii

Hlavná rezistencia platná od historického maxima je znázornená bielou klesajúcou líniou nad trhovou cenou. Cena sa k nej môže, ale nemusí dostať. V prípade, že spomínané minimum 3 900 bodov zlyhá, čaká nás zvýšená volatilita a potvrdí sa krátkodobá korekcia, ktorá môže spôsobiť pokles do oblasti 3 700 až 3 800 bodov.

Z dlhodobého hľadiska sledujeme predovšetkým oblasť obchodovania zo septembra až novembra 2020. Toto pásmo predstavuje supportnú zónu, ktorá sa nachádza približne v intervale 3 300 až 3 400 bodov. Netreba zabúdať na fakt, že napriek nedávnemu rastu cena SPX ani zďaleka nepotvrdila ukončenie dlhodobej korekčnej štruktúry.

Na vytvorenie reverzie trendu cena potrebuje dosiahnuť vyššie minimá aj maximá. Ani jedno z toho súčasný trh nespĺňa. Dňa 4. januára dosiahla cena historické maximum 4 818 bodov a po celý rok vytvára klesajúce minimá aj maximá. Prvým indikátorom budúceho potenciálneho otočenia trendu by bolo vytvorenie najbližšieho minima nad tým posledným, ktoré sa nachádza na hladine 3 490 bodov.

Mohlo by ťa zaujímať: Trhy majú pred sebou náročný týždeň. Na ktoré udalosti sa budú investori zameriavať?