Čo čakajú trhy tento týždeň. Zdroj: shutterstock.com/LookerStudio

Začína nám nový pracovný a obchodný týždeň. Na trhoch investorov čaká niekoľko kľúčových udalostí, ktoré budú pozorne sledované a budú mať výrazný vplyv na cenové pohyby.

Obchodníci budú pozorne sledovať správy z USA. Dôležitou informáciou bude správa o mzdách okrem poľnohospodárskeho sektora, následne zaznie niekoľko vystúpení predsedu FED-u Jeroma Powell, ktoré budú analyzované ako signály pre trh. Z hľadiska zamestnanosti trhy rátajú s nárastom 200-tisíc pracovných miest, s ustálením nezamestnanosti na úrovni 3,7 %. Dôležitou a sledovanou informáciou bude aj druhý odhad HDP za tretí štvrťrok, cenový index PCE a osobné príjmy a výdavky.


Prehľad HDP v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Čítaj tiež: Cena ropy stále klesá. Budú motoristi tankovať ešte lacnejšie?

Európa, OPEC a Ázia

Na starom kontinente budú investori pozorne sledovať predbežné výsledky miery inflácie v eurozóne, ktorá na rozdiel od Ameriky nedosiahla svoj vrchol a stále rastie. Kľúčové údaje sa budú týkať ekonomík Nemecka, Talianska a Španielska. Podľa predikcií analytikov spotrebiteľské ceny v eurozóne opäť narástli, ale už miernejšie ako v októbri. Dôležité budú tiež údaje o nezamestnanosti v najsilnejších európskych ekonomikách, ktorých stav môže ukázať, do akej miery sa EÚ dostáva do recesie.

Kontinuálny rast inflácie v Európskej únii. Zdroj: tradingeconomics.com

Tento týždeň tiež zasadnú členovia OPEC-u a budú diskutovať o ďalšom vývoji ťažby ropy. Denník Wall Street Journal však naznačil, že OPEC sa chystá zvýšiť ťažbu ropy, čo môže mať výrazný vplyv na cenu čierneho zlata. Ide o stretnutie, ktoré predchádza stretnutiu 5. decembra, ktoré bude mať veľký dosah na cenu ropy na globálnych trhoch.

Z končín Ázie budú kľúčové pre trhy čínske údaje PMI z výrobného sektora za mesiac november, ktoré viac poodhalia stav, v akom sa nachádzajú výrobné továrne v Číne. Krajina totiž čelí novým ohniskám koronavírusu, ktorý ovplyvňuje nielen export a dopravu, ale aj pandemické výluky v priemyselných továrňach.

Čítaj tiež: Graf na dnes: zlato sa prebudilo, aký vývoj možno čakať do konca roka?