Je Ethereum ešte stále altcoin? Tu sú 4 dôvody, prečo by ste ho tak už nemali nazývať!

4

Bitcoin je už od svojho vzniknutia jasným kráľom kryptomien. O tom nikto nepochybuje. V trhovej kapitalizácii, počte transakcií, dennom objeme obchodovania a v mnohom ďalšom je jasným lídrom v tomto novom sektor. Vo veľa veciach sa alternatívne kryptomeny (altcoiny) snažia Bitcoin vylepšiť, nahradiť alebo obmedziť. Avšak spomedzi všetkých sa najviac darí najmä jednej kryptomene. A tou je Ethereum. Malo by sa teda Ethereum ešte stále radiť medzi altcoiny? Alebo by sme mali o kryptomenách referovať ako o Bitcoine, Ethereu a altcoinoch?

1. Ethereum dosahuje najvyššiu koreláciu s Bitcoinom

Ja viem, teraz sa to môže zdať zvláštne, ale Ethereum má spomedzi všetkých kryptomien najvyššiu koreláciu s Bitcoinom. Podľa štúdie od San Francisco Open Exchange (SFOX), Ethereum by nemalo byť evidované ako „altcoin“. Korelácia medzi BTC a ETH je až na hranici 0.788.

Druhú najväčšiu koreláciu má fork BTC, a to Bitcoin Cash, ktorý však s koreláciou 0.638 za Ethereom výrazne zaostáva. Litecoin je následne na hodnote 0.577, avšak pred ním sa nachádza ešte jeden fork Bitcoinu, a tým je Bitcoin SV (0.619) a takisto aj fork Etherea (ETC = 0.602). Aj práve preto tím z SFOX vyjadril svoj názor, že takisto ako Bitcoin, aj Ethereum bude čoskoro evidované ako samostatná jednotka medzi kryptomenami.

2. Ide o najrozšírenejšiu blockchain platformu

Až 1 600 dapps (decentralizovaných aplikácií) má byť vybudovaných iba prostredníctvom Etherea a jeho blockchainu. Podľa štúdie dapp.com ide suverénne o najvyšší počet aplikácií vytvorených spomedzi všetkých blockchainových platforiem. Konkurenciu mu môže robiť čoskoro Tron, avšak to ešte istý čas potrvá.

Keď už sa pozeráme na tieto čísla, tak treba spomenúť aj fakt, že až 94 % všetkých tokenov, ktoré sa nachádzajú v TOP 100 kryptomien, podľa trhovej kapitalizácie sú vybudované práve na platforme Etherea. To potvrdzuje jeho neskutočnú dominanciu v tomto sektore.

3. Ethereum má najväčšiu komunitu ľudí

V našich krajinách sa síce zdá, že najväčšiu komunitu majú fanúšikovia a „shilleri“ Ripple, avšak už len samotný fakt, že trhová kapitalizácia Etherea je druhá najväčšia práve po Bitcoine, hovorí o inom. A to aktuálne takmer dvojnásobne pred treťou kryptomenou (ktorou je práve Ripple).

Podľa štúdie Electric Capital počet vývojárov pracujúcich na konkrétnej kryptomene (za jeden mesiac) je najvyšší práve pri Ethereu. Podľa štúdie spoločnosti The Block má samotnú platformu vyvíjať okolo 220 vývojárov. Avšak blockchainy založené práve na Ethereu majú byť využívané 250 000 až 350 000 vývojármi mesačne.

4. Ethereum je druhou najspomínanejšou kryptomenou

Ktorá je prvá? Samozrejme, že Bitcoin, no na Reddite je v tesnom závese práve Ethereum, ktoré má byť druhou najčastejšie diskutovanou kryptomenou. Pacific Northwest National Laboratory sa v jednom zo svojich prieskumov zamerala na to, ako často sú kryptomeny diskutované na Reddite a v akom poradí. Prvé miesto suverénne ovládol Bitcoin, nasleduje práve Ethereum a na treťom mieste je, pomerne nečakane, Monero.

Záver

Samozrejme, faktov a iných odlišností Etherea od ostatných kryptomien je oveľa viac. Tieto sú ale aktuálne a tie najpodstatnejšie a radia ETH suverénne na prvé miesto medzi altcoinami, ak by teda ešte Ethereum malo stále patriť medzi altcoiny ako také. Čo si o tom myslíte vy? Malo by byť Ethereum oddelené od ostatných altcoinov kvôli svojim prínosom? Alebo Bitcoinu patrí jednoznačný piedestál a všetky ostatné kryptomeny vytvorené po ňom budú vždy nazývané iba altcoinami?

Čo čítať ďalej?

Bude Bitcoin bezpečným útočiskom investorov pri najbližšej kríze?

Zdroj:
decrypt.co

4
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
SlamkisLibor Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Slamkis
Guest
Slamkis

ETC nie je forkom Etherea (ETH) ale naopak, ETC je pôvodný prvý Ethereum chain. Po DAO hacku to bolo práve dnešné ETC, ktoré odmietlo fork, aby sa vrátili nazad transakcie ukradnutého Etherea, a naďalej pokračovali v ťažbe pôvodného reťazca. Hlavným argumentom bolo to, že dáta (transakcie) po zapísaní do blockchainu majú byť nemenné a akékoľvek zmeny týchto dát sú v rozpore s decentralizáciou.

Libor
Guest
Libor

Technicky možno nie, ale podľa nového názvu Ethereum Classic je to fork Etherea. Forky totižto nesú nový názov, iný od pôvodného. Originálny názov je Ethereum, názov jeho samostatnej odnože Ethereum Classic. Záleží na tom, ktorá komunita si nechá pôvodný názov a ktorá si dá nový forkový názov. Technikálie nie sú až tak podstatné….

Slamkis
Guest
Slamkis

Technicky určite nie, pretože ETC neurobili s históriou blockchainu nič, ale ETH áno. Urobili snapshot siete a pozmenili reťazec, aby celý hack vlastne z blockchainu vymazali, ako keby sa nič nestalo. A toto už je fork. Väčšina vtedajšej vývojovej komunity Etherea, vrátane zakladateľa Vitalika, hlasovalo za tento krok, preto bolo samozrejmé, že si ponechajú aj pôvodný názov. Technikálie sú veľmi podstatné, pretože kryptomeny fungujú na matematike a kryptografií, a nie na názvoch. Názov je len obal a skutočnú históriu nezakryje. Nejdem ale nikoho súdiť. Môj názor je taký, že oboje strany mali pravdu a urobili správne rozhodnutie. ETH vrátilo nazad… Read more »

Libor
Guest
Libor

Už by sa mohlo prestať s pomenovaním alt. Uplynulo už dosť času. Je to ako keby sme ešte stále hovorili a facebooku a alt sociálnych sieťach. Na začiatku to bolo ok, ale po istej dobe už treba s tým „kráľom“ sociálnych sietí a alt sieťach prestať….