ethereum

Dôvodom, respektíve ukazovateľom tohto zistenia je Ethereum hashrate, ktorý je jedným z kľúčových ukazovateľov zdravia blockchainu Proof of Work. Znamená to bariéru, ktorú musí potenciálny útočník prekonať, aby mohol začať 51 % útok, ako aj celkový záujem o komunitu ako celok.

Ethereum hashrate

Hashrate kryptomeny Ethereum nie je na tom tak dobre, ako by sme si určite želali. Hashrate ETH stále klesá, pričom aktuálne je to už viac ako o 42 % menej v porovnaní s najvyššou hodnotou z augusta 2018. Na porovnanie, Bitcoin tiež zažil najvyšší hashrate práve v lete v roku 2018, ale v aktuálnom roku tento rekord prekonal. Hashrate BTC od leta 2018 stúpol o niečo viac ako 22 %. Na obrázku si môžete pozrieť graf hashrate ETH, kde jasne vidíte tento citeľný prepad. Tým sa teda otvára cesta na prípadný 51 % útok, ktorý by však bol stále finančne veľmi nákladný.

Riziko útoku na Ethereum (ETH) sa začína zvyšovať
Zdroj: Etherscan

Prirodzená selekcia?

Hashrate je jeden z mnohých faktorov, ktorý ilustruje priepasť v krypto komunite v roku 2019. V predchádzajúcich rokoch sa všetky kryptomeny hýbali spoločne, či už sa to týka ceny alebo metriky reťazcov – pohybovali sa nahor alebo nadol. Teraz sa však zdá, že investori mali dosť času na to, aby určili, ktoré projekty sa oplatí podporiť a ktoré nie. Aktuálne sú to len Bitcoin a Litecoin, kryptomeny PoW, ktoré v roku 2019 dosiahli rekordy v rámci veľkosti hashrate. Na grafoch hashrate BTC a LTC z Bitinfocharts si môžete pozrieť tieto štatistiky.

A aká je cena 51 % útoku?

Bitcoin Cash, Bitcoin SV a Ethereum veľmi zaostávajú za svojimi príslušnými hashrate záznamami. Aj keď sa to nemusí javiť ako významný problém, otvára tento fakt pomyselné dvere potenciálnym 51 % útokom. Aktuálne stojí viac ako 850 000 dolárov, keď sa na BTC sieť na 1 hodinu podarí 51 % útok. Na druhej strane, útok na Ethereum na hodinu sa dá urobiť len s viac ako 100 000 USD. Bitcoin SV je najjednoduchšou príležitosťou na útok medzi hlavnými mincami PoW, pričom 51 % nákladov na útok v čase písania článku bolo len 11 000 dolárov. Berte však na vedomie, že táto suma je cena energií (elektriny) za výpočtový výkon potrebný na uskutočnenie 51% útoku.

Čo čítať ďalej?

Craig Wright má na krku súd o milión BTC – Vypovedať bude aj jeho žena

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre