Bude Bitcoin bezpečným útočiskom investorov pri najbližšej kríze?

Kategorie: Novinky
bitcoin, save haven, asset, investment

O blížiacej sa kríze informujeme pomerne často. Počet grafov, ktoré vyzerajú naozaj hrozivo stúpa takmer denne. A preto treba byť na náhly finančný kolaps poriadne vopred pripravený. Ako sa však bude dariť kryptomenám a najmä Bitcoinu, keď k takémuto niečomu príde? Názory sa síce rôznia, jedno je ale isté. Aj ten najhorší scenár môže bude stále dobrý!

Bitcoin ako bezpečné útočisko počas krízy?

Názor, ktorý sa začína pomaly, ale isto množiť medzi odborníkmi z daného sektora, investormi, ale napríklad aj blockchain nadšencami. Bitcoin by mal pri najbližšej kríze poslúžiť ako bezpečné investičné útočisko. A ako to vidieť aj teraz (keď čínsky juan je na 11-ročnom minime, britská libra klesá takmer denne a americký dolár tiež nemá na ružiach ustlané vďaka Trumpovi), tak BTC sa môže naozaj javiť bravúrne.

Jeden z popredných investorov a takisto veľmi vokálna osobnosť vo svete kryptomien Spencer Bogart sa vyjadril, že kríza pomôže Bitcoinu hneď z viacerých dôvodov. Člen spoločnosti Blockchain Capital sa vyjadril nasledovne:

„Aj keby kríza nepriniesla Bitcoinu nárast na cene (čo určite môže), tak sa Bitcoin bude javiť ako bezpečné útočisko. Ak by cena samotná neporástla, určite vzrastie počet používateľov, uzlov, ale zrýchli sa aj miera adopcie.“

Spencer Bogart je však aj toho názoru, že Bitcoin samotný je už teraz veľmi zaujímavou investíciou. Jedným z hlavných dôvodov má byť hedž pred udalosťami, ktoré sa dejú na finančných trhoch (spojené najmä s menovými vojnami). Keďže sa však teraz nedá predpovedať rozsah a veľkosť krízy, ani jej hlavný dôvod a jadro, podľa Spencera majú byť najväčší investori stále bližšie a bližšie k investovaniu do BTC. Celkovo si však myslí, že ak by sa aj Bitcoinu nedarilo počas krízy, tak do 5 rokov bude mať Bitcoin oveľa vyššiu hodnotu ako dnes.

Bitcoin „si ide po svojom“

Bitcoin by sa mal aktuálne nachádzať v konsolidácii nielen z nárastu na 14 000 dolárov, ale takisto aj z medvedieho trhu roku 2018. Nie je žiadnym prekvapením, že práve BTC aktuálne robí najväčšie pohyby. A tak to asi bude až do oficiálneho štartu bullrunu (ktorý nikto nevie kedy nastal/nastane). Až potom by sa (možno) mohli dostať k slovu aj altcoiny.

Mike McGlone, člen výskumnej časti Bloombergu sa vyjadril, že Libra, Venus a iné pokusy o celosvetové stablecoiny Bitcoinu iba pomáhajú. A pomáhať mu majú k tomu, aby sa stal „digitálnym zlatom“. A nielen preto, že Bitcoin je extrémne unikátny v porovnaní s týmito projektami. Dôvodov je podľa McGloneho viac.

„Je takmer garantované, že volatilita dosiahne najnižšie hodnoty už čoskoro. Bude to kvôli Bakktu, Futures, ETF a ďalším finančným nástrojom, ktoré môžu Bitcoinu pomôcť k tomu, aby nebol vnímaný ako extrémne volatilná a riskantná investícia.  A práve to je to, čo môže Bitcoin robiť digitálnym zlatom.“

Záver

Aj Mike McGlone, aj Spencer Bogart sa zhodli v tom, že Bitcoin čaká najmä v najbližšom roku viac pozitív ako negatív. Okrem zvýšenia počtu uzlov a používateľov, obaja počítajú aj s nárastom na cene. Mike McGlone však jedným dychom dodáva, že Bitcoin môže byť medzi cenovým rozpätím 8 000 až 20 000 dolárov veľmi dlhú dobu. Práve to však v jeho očiach môže znížiť volatilitu a priblížiť Bitcoin k zlatu.

Čo čítať ďalej?

Tri najpodstatnejšie udalosti roka 2019 sa blížia – môžu odštartovať bullrun?

Zdroj:
bloomberg.com