oracle-eth-ethereum

Jedným z pojmov, ktoré budete často počuť v spojení s blockchainom, je oracle. Oracly sú kľúčovou inováciou, ktorá posunie blockchain podstatne bližšie k celosvetovej adopcii. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo sú to oracly a prečo sú také dôležité.

Oracly – vstup do reálneho sveta

Blockchain technológia je úžasná v tom, čo robí. Jednou z najväčších výhod je deterministická povaha, ktorá umožňuje napríklad nezmeniteľnosť blockchainu. Blockchain ale nemá prístup k dátam z vonkajšku systému.

Pozrite sa video: Bitcoin bol v najnovšej časti Simpsonovcov!

Každá transakcia na blockchaine je do istej miery deterministicky určená predchádzajúcimi transakciami. Ak chcete niekomu poslať BTC, tak sa BTC do vašej peňaženky najprv musel dostať a následne je možné ho preposlať na ďalšiu adresu. Celá história transakcií je známa celej sieti. Deterministicky sa tak určuje, čo je možné a čo možné nie je.

Lenže technológie zo zvyšku sveta nefungujú na deterministické báze. A to je presne dôvod toho, prečo je také ťažké prepojiť blockchain s dátami z reálneho sveta. Majú vo vzťahu k blockchainu iné kvalitatívne vlastnosti. Tento problém majú vyriešiť oracly.

Čo sú to oracly

Oracly nutne vyžadujú smart kontrakty, preto je pre ne napr. BTC blockchain nevhodný. BTC nemá ideálny dizajn pre rozumné využitie smart kontraktov. Ethereum je pre vysvetlenie oraclov podstatne vhodnejšie. Oracly si môžeme vysvetliť na dvoch príkladoch.

Prvým je smart kontrakt, ktorý sa bude realizovať na základe dát z reálneho sveta. Smart kontrakt je totiž možné prepojiť so svetom mimo blockchain a to práve pomocou oraclov. Predstavte si, že chcete pomocou ETH napríklad nakúpiť komoditu, ako je ropa.

Budete k tomu potrebovať smart kontrakt, ktorý bude pomocou oraclov komunikovať so svetovými burzami. Prostredníctvom API si oracle vyžiada údaje o cene ropy a bude ich posielať priamo do smart kontraktu. Ten sa následne prevedie vo chvíli, kedy cena ropy klesne na určitú úroveň.

Druhým príkladom sú potom hry na blockchaine. Hra bude vytvárať interakcie s blockchainom ETH iba vo chvíli, kedy to bude potrebné. Ak sa v hre odohrá určitá situácia, tak sa oracle opäť spojí so smart kontraktom, ktorý následne vytvorí záznam na blockchaine. Ak získate v určitej hre vzácny meč, oracle následne prostredníctvom smart kontraktu zapíše jeho vlastníctvo na váš účet. Interakcia medzi blockchainom a vonkajším svetom.

TIP re vás: TOP 3 techniky, ktoré používajú úspešní traderi – Poznáte ich aj vy?

Druhy oraclov

Delenie oraclov má dva základné rozmery. Sú to buď softvérové oracly alebo hardvérové. Tu ide práve napríklad o softvér, ktorý bude brať a pretvárať dáta zo svetových búrz tak, aby sa dobre zapisovali na blockchain a mohli interagovať so smart kontraktmi.

Hardvérové oracly sú vhodné napr. na snímanie údajov z reálneho sveta. Potrebujete na blockchain zapisovať dáta o teplote vášho skladu, aby bolo úplne transparentné, že je u vás všetko v poriadku. Hardvér oracle tak bude pomocou GPS snímať polohu, teplotu či vlhkosť a spracované dáta bude zapisovať rovno na blockchain. Tým sa zaistí vyššia konzistencia a dôveryhodnosť dát.

Oracly môžu fungovať „von“ alebo „dovnútra“. Ďalšie delenie je potom podľa toho, či dáta z blockchainu chcete dostať do externých systémov alebo naopak. Oracly sú ďalšou inováciou, ktorá blockchain posunie ďalej v jeho využiteľnosti pre reálny svet.

Premýšľate nad miningom?

Tento článok sme vytvorili pre vás. Krátke zhrnutie všetkého podstatného.

Všetko o ťažbe kryptomien v 300 slovách

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance