Irán pripravuje národnú kryptomenu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Americká vláda uvalila na Irán sankcie, ktoré výrazne obmedzia prístup k americkému doláru. Na odpoveď sme dlho nečakali, Teherán urýchľuje projekt na zavedenie národnej kryptomeny.

Odstránenie hospodárskych sankcií voči Iránu v roku 2016 viedlo k určitému otvoreniu obchodných aktivít krajiny so svetom. Irán sa však ešte plne nezbavil ťarchy sankcií, pretože niektoré obmedzenia – konkrétne tie, ktoré sa týkajú bankových transakcií s touto islamskou krajinou – stále trvajú a zároveň pribudlo aj niečo nové. Iránski úradníci veria, že štátom vydaná kryptomena by mohla pomôcť pri obchádzaní obmedzení uložených od americkej vlády.

Uvalenie sankcií mení postoj Iránu ku kryptomenám

Spojené štáty vyzvali spojencov, aby znížili všetky nákupy iránskej ropy a prezident Trump varoval, že sankcie budú v novembri výrazne tvrdšie, ak Irán nebude poslúchať”. Hneď na to reagovalo aj iránske spravodajstvo PressTV, kde sa vyjadril aj minister pre informačnú a komunikačnú technológiu, Mohammad-Javad Azari Jahromi. Ten poznamenal, že iránska Post Bank už vykonala predbežnú štúdiu a už ďalší týždeň budú rokovať s Centrálnou bankou Iránu (CBI). CBI je však stále proti tejto myšlienke a považuje kryptomeny za nezákonné platidlo. Jahromi ale poznamenal, že tento postoj sa stane minulosťou, keďže je súčasná mentalita iránskej vlády veľmi naklonená v prospech kryptomien.

Jahromi pre reportérov ešte poznamenal: Nový postoj, ktorý vznikol vo vláde, spočíva v tom, že digitálne peniaze nevyhnutne nepredstavujú bezpečnostnú hrozbu a môžu vytvoriť obrovské príležitosti pre krajinu.”

Prečo kryptomeny?

Zdá sa, že obnovenie sankcií USA zohralo významnú úlohu pri zmene postoja iránskych úradov voči kryptomenám. Predtým ich označili za nespoľahlivé a rizikové, zatiaľ čo CBI sa snažila zabrániť ich používaniu. No veľa sa toho zmenilo a kryptomeny sú jedným z hlavných mechanizmov, ktoré Irán môže využiť na to, aby sa vyhol novým sankciám a zbavil sa závislosti od doláru, pripúšťa Mohammad Reza Pour-Ebrahimi, predseda parlamentnej hospodárskej komisie v rozhovore pre Mizan.

Bude sa opakovať ďalšie Petro alebo vstúpi do hry Stellar?

Keď si založila svoju kryptomenu  Venezuela, tak podľa Donalda Trumpa sa venezuelská vláda pomocou Petra pokúša obísť sankcie, ktoré na ňu boli v minulosti uvalené. Bude sa tento scenár opakovať ? V poslednej dobe sú kryptomeny medzi obyvateľmi islamských krajín horúcou témou. Prvou kryptomenou je Stellar, ktorý získal certifikáciu Sharia pre platby a tokenizáciu aktív. Je možné, aby Stellar ponúkol riešenie iránskych sankcií? Je známe, že Stellar vyvíja veľké úsilie, aby prispel k masovej adopcii Blízkeho východu.

Aké sú vaše očakávania v súvislosti s projektom vytvorenia iránskej národnej kryptomeny  alebo adaptácie Stellaru v Iráne? Zdieľajte svoje myšlienky na túto tému v sekcii komentárov nižšie.

Čo čítať ďalej:

Vo Venezuele sa cena Bitcoinu zdvojnásobuje každých 18 dní!

Zdroj: www.news.bitcoin.com

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.