Investujete na istotu? Týchto 5 kryptomien je presne pre vás

Analýzy 5 kryptomien, ktoré sú stávkou na istotu.
5 kryptomien, ktoré sú stávkou na istotu. Zdroj: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen/Roman Samborskyi
BitmarketsOkazio mobil

Kryptomeny sa klasifikujú ako vysoko rizikové aktíva, ktoré väčšina finančných inštitúcií úmyselne neobchoduje. Dôvodom je vysoká cenová volatilita, absencia akejkoľvek regulácie a manipulácia s cenami na burzách. Pokiaľ ste však ochotní akceptovať vysokú mieru rizika a súčasne prijať aj väčšie výnosy, vybrali sme pre vás 5 kryptomien, ktoré spadajú do kategórie konzervatívne.

Ide predovšetkým o projekty, ktoré sa vyznačujú vyššou cenovou stabilitou, záujmom zo strany inštitúcií a kvalitnými produktami. Pre vysokú rizikovosť by práve tieto kryptomeny mali tvoriť väčšiu súčasť vášho krypto-portfólia

Ethereum

Od vzniku Etherea, druhej najväčšej a najznámejšej kryptomeny, prišlo na scénu viacero zabijakov Etherea (tzv. Ethereum killers). Mnohé projekty postupne upadli do zabudnutia, alebo dodnes neprekonali druhú najväčšiu kryptomenu. Keďže investovanie je vysoko rizikové, fondy a inštitúcie radšej stavia na istotu, ako je Ethereum, než aby špekulovali s menej známymi kryptomenami.

Ethereum má svoje problémy a nedostatky, no má na svojej strane čas, kvalitný tím a skúseností, ktoré chýbajú iným projektom. Implementácia regulačných opatrení môže cenu tejto kryptomeny vystreliť oveľa vyššie, ako cenu Bitcoinu.

Kryptomena Ethereum

Kryptomena Ethereum. Zdroj: shutterstock.com/Tobias Arhelger

Polygon (MATIC)

Druhou kryptomenou je Polygon s tokenom MATIC. Polygon je open-source blockchainová platforma, ktorej cieľom je poskytovať škálovateľnosť a bezpečnosť pre decentralizované aplikácie (dApps) v sieti Ethereum. Využíva systém viacerých reťazcov, ktorý zahŕňa hlavnú sieť a vedľajšie siete, čo jej umožňuje zvýšiť priepustnosť a znížiť poplatky za transakcie v porovnaní s hlavnou sieťou Ethereum, ako informuje Coinmarketcap.

Polygon zažil v roku 2022 viacero fundamentálne pozitívnych správ, ktoré zvyšujú nielen jeho popularitu v očiach svetových firiem, ale aj u finančných inštitúcií. Dôkazom je napríklad spolupráca so spoločnosťou Mastercard, s gigantom Meta či firmou Starbuck.

Cosmos (ATOM)

Kryptomena Cosmos dosiaľ stála viac v úzadí, no už v roku 2022 sa začalo čoraz viac hovoriť o tomto projekte ako o veľkej konkurencii projektov ako Polkadot, Cardano či Avalanche. Dôvodom je nielen rozrastajúci sa ekosystém, ale predovšetkým realizácia toho, čo ostatné projekty ešte len sľubujú.

Sieť Cosmos sa skladá z niekoľkých rôznych zón blockchainu, ktoré sú prepojené cez centrálny uzol nazývaný Cosmos Hub. Každá zóna je poháňaná konsenzuálnym algoritmom Byzantine Fault Tolerant (BFT) a môže byť prispôsobená potrebám rôznych aplikácií a prípadov použitia. Cosmos SDK, súbor modulárnych nástrojov a knižníc, umožňuje vývojárom jednoducho vytvoriť a nasadiť vlastný blockchain v sieti Cosmos. Viac o využití siete sa dočítate na stránke Coinmarketcap a na oficiálnej stránke Cosmos Network.

Kryptomena Cosmos (ATOM), cenový vývoj

Kryptomena Cosmos (ATOM), cenový vývoj. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Litecoin

Ak je pre vás tento výber šokom, pokúsim sa vám vysvetliť, prečo považujeme Litecoin za kvalitný projekt. V prvom rade je Litecoin dodnes populárnou kryptomenou, ktorej dôveruje väčšina investorov viac, ako iným projektom. Hoci sa mu nepodarilo prekonať svoje maximum z predchádzajúceho roka, halvingový cyklus tejto kryptomeny zabezpečuje, že sa podobne ako pri Bitcoine znižuje odmena za ťažbu.

Litecoin má dobrú povesť, stabilný rast pokiaľ ho nakupujete v poklesoch a nízke poplatky. Je dostupný vo väčšine bitcoinových automatov a drží si dodnes nálepku digitálneho striebra. Jeho popularita narástla v posledných dňoch, ako sme vás informovali, keďže sa blíži halving, čo sa pozitívne už teraz prejavuje na cene.

Prečítaj tiež: Táto známa kryptomena opäť prudko rastie. Bude tento rast pokračovať?

Bitcoin

Nikoho zrejme neprekvapilo, že náš výber istejších a konzervatívnych kryptomien sme ukončili najväčšou kryptomenou. Dôvod je jednoduchý: záujem inštitúcií a fondov, regulácia a povesť kryptomeny č.1. Bitcoin možno časom nebude najväčšou kryptomenou, no rozhodne si udrží povesť, keďže záujem oň stále je. Vnútorná hodnota je subjektívny jav, ktorý v investovaní nezohráva až takú úlohu, ako to často tvrdia analytici a kritici. Ak nakupujete Bitcoin priebežne, najlepšie v poklesoch, zvyšujete pravdepodobnosť, že vám prinesie vyššie zisky počas rastu.

Investičné portfólio.

Investičné portfólio: rozložte si riziko vďaka výberu istejších kryptomenových projektov. Zdroj: shutterstock.com/WHYFRAME

A čo ostatné kryptomeny?

Mnohým určite napadlo: kde je Binance Coin, Cardano, XRP a Polkadot? V prípade BNB čelia investori väčšiemu riziku, pretože token je naviazaný na burzu Binance. Bez ohľadu na to, že BNB nie je závislý od existencie burzy, v praxi vieme, že ak by Binance mala problémy, veľké entity cenu tokenu dokážu strhnúť.

Cardano má silnú fanúšikovskú základňu, no čelí veľkému nezáujmu veľkých investorov a masívnemu predajnému tlaku. XRP je dnes závislé od výsledku sporu so SEC-om, no pre spoluprácu s regulačnými orgánmi a centrálnym charakterom kryptomeny môže XRP po úspešnom ukončení sporu narásť.

Polkadot je kryptomena, ktorá je známa tým, že si nedokáže stabilne udržať rastúci trend a vo zvýšenej miere stráca svoju cenu. Zároveň plaší investorov zložitým jazykom, fungovaním aplikácií a absenciou reálneho využitia ich parachainov. To sú teda hlavné dôvody, prečo tieto známe kryptomeny nie sú súčasťou tohto výberu.

Čítaj tiež: Adopcia kryptomien v Európe: skončili časy rýchlych zárobkov?

txbKvakomat mobil