Zlato v roku 2023
Zlato v roku 2023. Zdroj: Shutterstock.com/FoxPictures/Hernan E. Schmidt

Investori v roku 2022 márne hľadali aktívum, ktoré by dokázalo efektívne a rýchlo pokryť ich straty a poskytnúť im dokonalú ochranu voči inflácii. Tí, ktorí investovali do zlata, však majú dôvod na radosť. Tento drahý kov totiž začiatkom roka dosahuje obdivuhodné výsledky. Portál News Bitcoin priniesol pohľad analytikov, ktorí očakávajú, že zlato v roku 2023 prekoná svoje historické maximum.

Zlato v roku 2023

Rastúca inflácia a neistá ekonomická situácia vo svete je pre drahé kovy určite pozitívom. Investori tak vo veľkom vkladajú svoje prostriedky do zlata a striebra. Prvý menovaný drahý kov dosahuje začiatkom roka 2023 výborné výsledky. Len za prvý týždeň získalo zlato zisk viac ako 3,5 %. Podobné výsledky dosiahlo aj striebro, ktoré vzrástlo za posledných 7 dní o viac ako 4 %. Odborníci predpokladajú, že bude tento dopyt pokračovať aj naďalej.

Pohľad na zlato priniesol aj portál Seeking Alpha, podľa ktorého bude zlato aktívom roka 2023. Aj keď sa tento pohľad zdá byť veľmi unáhlený, vzhľadom na súčasnú situáciu to môže byť realitou. Pozornosť sa bude upriamovať najmä na nákupy centrálnych bánk.

XAU/USD
XAU/USD 1D TF. Zdroj: TradingView

Centrálne banky po celom svete vo veľkom nakupujú zlato. Ide najmä o Čínu, Turecko a Indiu. Tieto krajiny nakupujú zlato rekordným tempom. Pozoruhodné je, že tento stav pretrváva už viac ako 13 rokov. V poslednom období sa toto tempo extrémne zvýšilo,“ uvádza Seeking Alpha.

O tejto udalosti sme vás informovali aj v našom nedávnom článku: Aktuálne: Čína hromadí zlato, aby oslabila globálnu dominanciu amerického dolára.

Ide najmä o východné krajiny, ktorým príliš nevyhovuje závislosť od amerického dolára. Týmto spôsobom v podstate nepriamo naznačujú svoju spoluprácu s Ruskom, ktoré bojuje so sankciami Západu. Centrálne banky od júla 2022 nakúpili takmer 400 ton zlata, čo je až štvornásobný medziročný nárast.

Niektoré krajiny tak nákupom zlata reagujú na pretrvávajúci krízu vo svete, čím v podstate diverzifikujú devízové prostriedky a znižujú tak závislosť od slabnúceho amerického dolára. Ten neprežíva práve oslnivé obdobie. Viac si môžete prečítať v našom článku: Dobrá správa pre Bitcoin? Americkému doláru hrozí masívny pokles.

Ak sa situácia vo svete nezmení, zlato môže v roku 2023 naďalej rásť. Politika FED-u, pokračovanie vojny na Ukrajine, pokles amerického dolára a eskalácia napätia na Taiwane. Toto všetko sú faktory, ktoré môžu cenu zlata vystreliť na historické maximum.