Inštitúcie už vstupujú do trhu s kryptomenami – Čo môžeme očakávať do budúcnosti?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dva verejné dôchodkové fondy nedávno investovali do 40-miliónového blockchain hedge-fondu, ktorý spravuje spoločnosť Morgan Creek. Morgan Creek sa zameriava prevažne na blockchainové a kryptomenové startupy a obchodovanie coinov a tokenov.

Prečo sú investície do kryptomien rizikové?

Kryptomeny sú veľmi zvláštny typ aktíva. V súčasnosti totiž nie je jasné, či majú potenciál do budúcnosti, resp. aký veľký potenciál reálne majú. Podľa niektorých odborníkov ide o špekulatívne investičné nástroje, ktoré budú mať iba minimálny presah do reálneho života, iní zas tvrdia, že blockchain a rôzne coiny dobyjú svet.

Investície do kryptomien sú vysoko rizikové. Napríklad, nie je možné vypočítať “reálnu” hodnotu väčšiny coinov. Iste, môžeme vziať cenu Bitcoinu a vynásobiť ho počtom coinov v obehu, ale takáto “trhová kapitalizácia” často klame.

Môže vás zaujímať: Čínsky miliardár Zhao Dong – Nakupujte Bitcoiny teraz, keď to ešte nikoho nezaujíma

Dve inštitúcie investovali do krypto-sektora

Práve preto sa inštitúcie do kryptomien moc nehrnú. V poslednej dobe sa však objavujú prvé lastovičky. Ako sme spomínali v prvom odseku, dva verejné penzijné fondy z Kalifornie investovali do kryptomenového hedge-fondu.

Šlo síce o relatívne malú investíciu – rádovo niekoľko miliónov dolárov – ale je to dobrý začiatok. Môžeme predpokladať, že až vzniknú kvalitnejšie regulované finančné nástroje, začnú sa pridávať aj ďalšie inštitúcie.

Kedy konečne prídu tie sladké inštitucionálne peniaze?

V súčasnosti nie je úplne jasné, kedy bude hotový framework, ktorý inštitúciám dovolí investovať do Bitcoinu a ďalších krypto-assetov. Existujú však konkrétne projekty od renomovaných spoločností, ktoré by mali byť čoskoro dokončené.

Ešte v prvom kvartáli 2019 sa môžeme tešiť na Bitcoin Custody riešenie od Fidelity. Dúfajme, že do leta sa spustí aj dlhoočakávaná burza Bakkt od Intercontinental Exchange. O kryptoburzu má záujem aj NASDAQ, ktorý v posledných mesiacoch investoval do niekoľkých krypto-firiem.

No a nakoniec tu máme Bitcoin ETF. Konkrétne máme na mysli VanEck SolidX BTC ETF od CBoE, ktoré (snáď) komisia SEC schváli niekedy koncom roka. Väčšie objemy dolárov do krypta od inštitúcií potečú pravdepodobne v priebehu roku 2020.

Čo čítať ďalej?

Chytajú kryptomeny druhý dych?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com