V poslednej dobe sa v médiách a na sociálnych sieťach čoraz viac slabikuje slovo recesia. O recesii hovoria už ekonómovia, ale aj niektoré banky. Príkladom je aj nedávne vyjadrenie anglickej banky Bank of England. Ide o prehnane negatívne scenáre, v ktorých sa ako ľudia radi vyžívame, alebo je na obzore skutočná hrozba, na ktorú sa je potrebné pripraviť?
Čo je recesia?
Na úvod si je potrebné zadefinovať, čo to recesia vlastne je. Podľa encyklopédie Investopedia je recesia „makroekonomický pojem, ktorý označuje výrazný pokles všeobecnej hospodárskej aktivity vo vymedzenom regióne. Zvyčajne sa za ňu považujú dva po sebe nasledujúce štvrťroky hospodárskeho poklesu, ktorý sa prejavuje v HDP v spojení s mesačnými ukazovateľmi, ako je napríklad nárast nezamestnanosti.”
Recesiu v Amerike vyhlasuje Národný úrad pre ekonomický výskum (National Bureau of Economic Research – skratka NBER). NBER definuje recesiu „ako výrazný pokles ekonomickej aktivity rozšírený v celej ekonomike, trvajúci dlhšie ako niekoľko mesiacov, ktorý je zvyčajne viditeľný v reálnom HDP, reálnych príjmoch, zamestnanosti, priemyselnej výrobe a veľkoobchodnom maloobchodnom predaji.”
Existujú rôzne ekonomické teórie na vysvetlenie toho, čo je recesia, čo jej predchádza a ako sa prejavuje. Jednoducho povedané, recesia znamená spomalenie alebo dokonca pokles hospodárskeho rastu. Neexistuje jediný spôsob, ako predpovedať, ako a kedy nastane recesia.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: FED rozhodol: najvyššie zvýšenie úrokovej sadzby za 22 rokov!
Blíži sa recesia?
Ako sme vyššie uviedli, recesia je komplexný makroekonomický fenomén, ktorý možno interpretovať rôznymi spôsobmi. Súčasná globálna ekonomická situácia však vykazuje prvé znaky blížiacej sa hrozby v podobe recesie, ktoré nemožno už viac ignorovať či považovať za poplašnú správu.
„Šírenie epidémie COVID-19 a z toho vyplývajúca výluka verejného zdravotníctva v hospodárstve v roku 2020 sú príkladom typu hospodárskeho šoku, ktorý môže urýchliť recesiu,” upozorňuje encyklopédia Investopedia. Inflácia po celom svete, pokles HDP, rast ceny nehnuteľností, zvyšovanie úrokových sadzieb, vojna na Ukrajine a s tým spojené ekonomické sankcie uvalené na Rusko, prebiehajúca pandémia a lockdowny v Číne, ktoré narúšajú medzinárodnú dopravnú sieť – tieto všetky faktory spoločne vytvárajú hrozivú makroekonomickú mozaiku, v kontexte ktorej recesia pôsobí nanajvýš skutočne.
Výbor pre menovú politiku vo Veľkej Británii minulý štvrtok odsúhlasil zvýšenie základnej úrokovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu, teda na 1 %, čo je najvyššia úroveň od februára 2009. Bank of England v tejto súvislosti varovala, že britská ekonomika tento rok skĺzne do recesie, pretože vyššie ceny energií spôsobia, že inflácia prekročí 10 %, čo je prognóza, ktorá stlačila libru na dvojročné minimum.
HDP Spojených štátov v prvom štvrťroku 2022 vykázalo zníženie o 1,4 %, čo je jeden zo signálov blížiacej sa recesie. Podľa NBER sa v Spojených štátoch od roku 1854 až do poslednej recesie v roku 2020 vyskytlo 34 recesií. Od roku 1980 bolo päť takýchto období negatívneho hospodárskeho rastu, ktoré sa považovali za recesie. Medzi známe príklady recesie a depresie patrí globálna recesia v dôsledku finančnej krízy v roku 2008 a Veľká hospodárska kríza v 30. rokoch 20. storočia.
Depresia je ďalší termín, ktorý si je potrebné predstaviť. Depresia je hlboká a dlhotrvajúca recesia. Hoci neexistujú žiadne konkrétne kritériá na vyhlásenie depresie, k jedinečným znakom Veľkej hospodárskej krízy patril pokles množstva tovarov a služieb vyrobených v Spojených štátoch o 33 %, strata hodnoty na akciovom trhu o 80 % a miera nezamestnanosti, ktorá sa nakrátko dotkla 25 %. Jednoducho povedané, depresia je vážny pokles, ktorý trvá mnoho rokov.
Na čo sa možno pripraviť?
Z ekonomicko-kapitalistického hľadiska sú občania štátov spotrebitelia, čo celkom presne definuje ich spoločensko-ekonomickú rolu a funkciu. Recesia a depresia vedú k okresaniu a obmedzeniu spotreby. Inflácia stúpa, s ňou nezamestnanosť, ceny spotrebných tovarov, klesá výrobná sila a HDP štátov. Klasické trhy sa môžu zrútiť o niekoľko desiatok percent.
Pripraviť sa na niečo podobné je náročné až nemožné, pokiaľ to človek nezažil. V prvom rade je potrebné uskromniť sa. Otáčať každý peniaz, využívať čo najlepšie zdroje. Ak zarábate, odkladajte si vždy peniaze nabok. Hoci vám z nich berie inflácia, máte ich aspoň pri sebe. Ak chcete investovať, pripravte sa na poklesy, ktoré môžu byť v desiatkach percent. Vaše investičné portfólio sa môže značne zredukovať.
Kryptomeny korelujú s tradičnými trhmi, čo v čase recesie môže viesť k poklesom v stovkách percent. Pamätajte však, že každá recesia či depresia má začiatok a koniec a tak ako všetko nerastie večne, rovnako aj nič neklesá večne. Ak nakupujete počas poklesov, môžete byť dlhšie v mínuse, no keď sa situácia zmení, ľahko môžete byť v zisku. A buďte vďační za to, čo máte, zajtra to už nemusí byť samozrejmosť.
Čítajte ďalej: Týždeň v kryptomenách: FED, Crypto.com, pokles akcií a kryptomien