Milí kryptonadšenci, opäť sa ukazuje, že pre dlhodobé držanie kryptomien je potrebné mať naozaj veľmi pevné nervy, disciplínu a plán, ktorého sa držíte . Moje odhady ohľadom prepadu na 6500 – 6000 USD za BTC z min. dielu sa už takmer naplnili. Čo samozrejme nikto nečakal je, že k tomu, aby cena z 7500 klesla až na cca 6700 USD, teda o viac než 10%, stačil len jeden deň. Prívlastok krvavá (nedeľa) je preto pre včerajší deň určite správny, hoci, presne povedané, časť tohto pádu prebehla v našom čas. pásme až chvíľu po polnoci, teda v noci na pondelok. Sme ako na horskej dráhe, čo bude nasledovať?

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com.

Je teda správny čas na nákup?

Všeobecne platí, že je ideálne nakupovať, keď je trh v recesii a predávať niekde v blízkosti peaku. Čo je to peak? Peak je najvyšší bod na grafe, čiže maximum. Vy samozrejme vopred s určitosťou nikdy neviete, kam sa trh bude uberať. Pokiaľ teraz nakúpite za celý svoj kapitál, môže sa vám stať, že to ešte viac klesne, čo by nebolo veľmi príjemné. Treba si však uvedomiť, že je takmer nemožné, aby sa vám podarilo nakúpiť na úplnom dne a predať presne na peaku. To je skutočne prakticky nemožné.

Hodleri (ak chcete holderi – jednoducho dlhodobí držitelia kryptomien) by mali mať v každom prípade jasno v tom, prečo do kryptomien investujú. To je zásadné. Pokiaľ kryptomenám nerozumiete či neveríte, že majú potenciál nielen na rast ceny, ale aj na úžasný prínos pre spoločnosť, tak do nich neinvestujte. V časoch pádov je totiž vaša viera v tento potenciál opakovane skúšaná. Každé, hoci aj nepatrné, pochybovanie by vás neustále trápilo, a to by mohlo spôsobiť, že by vám praskli nervy a prestali by ste dodržiavať plán.

Viac sa dočítate napr. v našom článku: Psychológia investičných rozhodnutí pri dlhodobom hodlovaní kryptomien

Predávať v strate?

Ponúka sa nám otázka, či by nebolo najlepšie predať. Pokiaľ sme očakávali prepad, mohli sme to využiť a následne nakúpiť lacnejšie. Je táto možnosť ešte v hre? Pokiaľ vás to skutočne zaujíma, tak sa na odpoveď skúste opýtať našich traderov na stránke Trading11. Určite vám poradia, ako shortovať. V tomto článku sa však venujeme predovšetkým hodlerom. Podľa môjho názoru je v prípade dlhodobého držania predaj v strate príliš riskantný, a preto osobne nepredávam a ani to nikomu neodporúčam. A to najmä v dlhodobo trvajúcom downtrende, ako je ten tohtoročný, ktorý trvá už od januára. Aktuálny pokles je ukážkou neskutočnej volatility kryptomien. Situácia sa môže otočiť zo dňa na deň, čo by vás mohlo v prípade neuváženého predaja doslova vylúčiť z marketu.

Úplne iná vec je, pokiaľ tradujete. Väčšina traderov rovnako používa tzv. stop lossy, vďaka ktorým si nastaví maximálnu stratu na jednotlivých pozíciách, pod ktorú sa jednoducho nedostanú a takisto využívajú aj shorty (teda predajné pozície). Je na vás, či je vám bližšie špekulovať nad dlhodobým rastom a hodlovať alebo tradovať a zarábať na volatilite. Ako tradera vás kvalita danej mince/tokenu ani blockchainová technológia veľmi nezaujíma. Pokiaľ sa však po starostlivom zvážení rozhodnete hodlovať, tak bude predsa len lepšie nevystupovať z tejto atrakcie za jazdy a sedieť na svojej pozícii, pokým vaša investícia nedosiahne plánované ohodnotenie. Je samozrejme len na vás, ako sa rozhodnete. Pokiaľ ste ochotní riskovať, môžete využiť analýzy na Trading11, ktoré vám okrem iného pomôžu určiť, či je vhodný čas na short.

Postupné dokupovanie

Postupné dokupovanie je podľa môjho názoru to najlepšie, čo momentálne môžete ako hodler urobiť. Vždy však platí, že do čoho (ne)investujete je len vo vašej osobnej kompetencii. Rozhodnite sa prosím sami. Ja osobne využívam tento čas na to, aby som si doplnil portfólio. Pokiaľ sa rozhodnete rovnako, určite vám odporúčam si prípadne vyššie čiastky rozložiť na viac častí a vstupovať postupne. Veľa zaujímavých kryptomien je teraz v zľave.

Záver

Podľa môjho názoru nie je panika správna. Veľa z nás už dlhšiu dobu tento pokles očakáva a väčšina z nás takisto verí tomu, že je len dočasný a po ňom bude opäť nasledovať rast a časom aj prekonanie decembrového ATH. Samozrejme netvrdím, že sa ho zúčastnia všetky kryptomeny. Je naopak pomerne pravdepodobné, že rad projektov skončí. Vyberajte teda starostlivo.

V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch by sme mali byť svedkami toho, ako sa kryptomeny opäť prebúdzajú k rastu. Už minule som naznačil, že práve tento prepad by mohol mnohých investorov motivovať k nákupom. Akonáhle veľkí hráči uvidia odraz od dna, mali by podľa môjho názoru túto príležitosť využiť, nastúpiť do vlaku a naštartovať uptrend. Dúfajme teda, že k tomu dôjde a nebudeme svedkami dlhodobej stagnácie, akou bola tá po páde BTC v decembri 2013, keď trvalo cca 3 roky, než sa trh vrátil na hodnotu okolo 1100 USD za BTC a následne vytvoril nové ATH v decembri min. roka. Pevne verím, že nás už pomerne skoro čaká odraz od dna.

Budeme radi, pokiaľ sa prihlásite na odber nášho YouTube kanála a ponúkame vám naše najnovšie video:

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Takisto nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
5 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Vlado

Uz nebude ziadny up. Kryptocosi si svojich 15 minut slavy uzili a teraz ich caka len klesanie a klesanie. Stale su nove spravy o hackerskych uspesnych utokoch aj o manipulovani s cenami….toto ma byt buducnost ?
Nie, kryptocosi su len hra, rovnako ako pokemoni, clash of clans, alebo wargaming.

PeterK

autor clanku je TOTALNY IDIOT!

PeterK

Comment awaiting moderation – hovori samo o sebe – CENZURA!!!

Samuel Slavkovský

Komentáre schvaľujeme ručne, pretože často nám tu ľudia píšu reklamy na pochybné e-shopy a spam. Nič necenzúrujeme.

Ricrdet

Stop trollom, zapnite komenty až po prihlásení. Je mi jasné, že Vám ide o diskusiu, ale píšu Vám tu takmer iba trollovia. Viem, že tak ako taky PeterK nemusí čítať článok keď sa mu nepáči autor, tak ja nemusím čítať jeho heaty, ale už sa stalo. Ak niekto chce naozaj diskutovať, tak sa prihlási, ak to nebude fungovať, stále lepšie ako podporovať takúto háveď.