Bull and bear

Tento článok je bonusovým dielom k (aktuálnemu dielu) seriálu Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Hneď v úvode by sme vás radi upozornili na jednu vec. Pri dlhodobom investovaní by ste to mali mať v hlave pekne zrovnané. Mali by ste napríklad vedieť, čo od investície očakávate, preto sa v ďalšom dieli budeme venovať stanoveniu cieľov. Teraz však už prikročme k aktuálnej téme, ktorou je psychológia.

Psychológia hodlera

Zopakujeme si niektoré základné pravdy, z ktorých pri dlhodobom investovaní do kryptomien vychádzame. Napríklad, pred samotným nákupom by ste mali zohľadniť možnosť, že bublina praskne a bude všetkému koniec, pretože ide o jednu najčastejších poplašných správ, tzv. FUDov (Fear, Uncertainty, Doubt – Strach, neistota, pochybnosti). Ak veríte, že k tomu nedôjde a investovali ste, tak sa toho držte.

Čas

Určiť správne termín vstupu je mimoriadne náročné. To platí najmä z psychologického hľadiska. Ľahko sa vám totiž môže stať, že nakúpite tesne pred prepadom kurzu a pokiaľ sa nebudete disciplinovane držať plánu a v strachu spanikárite a predáte, môže vás to (a spravidla aj bude) pekelne mrzieť.

FOMO

Podobne, ak očakávate výrazný pokles a ono vám to nečakane vystrelí nahor, môžete byť pod veľkým psychologickým tlakom a nastupuje ďalšia nebezpečná emócia – chamtivosť.  Chamtivosť stojí za tzv. FOMO (Fear of missing out – strach z toho, že to zmeškáte). Jednoducho povedané to v našom prípade znamená, že uvidíte prudký rast a pokiaľ sa nebudete držať plánu a podľahnete chamtivosti, môžete urobiť hlúposť.

Treba poznamenať, že v podobných prípadoch je potrebné pružne reagovať na situáciu a pokiaľ trh nerobí to, čo ste očakávali, môže byť nutné prehodnotiť ďalší postup s ohľadom na to, aby ste si zachovali psychickú pohodu, nech už trh urobí čokoľvek. To je možné docieliť čiastočným vstupom.

Strach, že bublina praskne

Ako už sme si povedali, FOMO (Fear of missing out) je emócia, ktorá vyvoláva masívne nákupy. Po exponenciálnom raste nasleduje korekcia, to je nevyhnutné, a ide iba o to, kedy k tomu dôjde. Mnoho ľudí sa však pri pohľade na prudký prepad kurzu bojí, že ich investícia vykrváca a začnú predávať.

Pokiaľ by ste si z toho článku mali odniesť jedinú vec, nech je to tá, že vy musíte nakupovať, keď všetci naokolo prepadajú strachu a predávajú v strate. Pre dlhodobých investorov je kríza iba výpredajom.

Poučte sa z minulosti

Ako to ale urobiť, aby ste sa nebáli? V prvom dieli sme vás predsa nabádali, aby ste zhodnotili riziko a investovali iba vtedy, ak ho akceptujete. Mali by ste mať na pamäti, že ste prijali aj fakt, že sa môžete krátkodobo dostať do straty.

Na dlhodobom grafe si môžete pozrieť, ako sa cena opakovane dostávala do expanzie s následnou korekciou a je viac než pravdepodobné, že to tak bude aj v budúcnosti. Cykly sa opakujú, ale Bitcoin zostáva a v dlhodobom merítku neustále rastie. Tieto informácie nie sú nijak prevratné, teoreticky na tom vôbec nič nie je. Tá ťažšia časť je až použitie týchto jednoduchých poučiek v praxi.

Dovoľujeme si vám ponúknuť: Ako sa vlastne určuje cena Bitcoinu?

Záver

Nemajte strach, určite sa dokážete hlúpostiam vyhnúť. Stačí pri investovaní odložiť emócie a zachovať pokoj. Pristupujte k investícii ako k stavbe domu, nepredávajte svoje tehly iba preto, že to robia ostatní, držte ich. Nenasledujte stádo, riaďte sa vlastným rozumom a poučte sa z minulosti. Žiadny rast ani korekcia netrvá večne a skôr či neskôr dôjde k tomu, že sa večný súboj býka s medveďom na čas prechýli a prevaha sa otočí na druhú stranu. Je to iba otázkou času a čas je našim priateľom. To je najväčšia psychologická výhoda, ktorú ako dlhodobý investor máte.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance