[HODL] Čaká nás bull run, alebo predvianočný výpredaj?

BitmarketsBitmarkets

Kedy príde bull run? Toto je nesporne jedna z najčastejších otázok, ktorú si pokladajú úplne všetci, hodlera aj traderi. Aktuálne sa (ako všetci určite viete) Bitcoin pohybuje do strany. Čo sa však stane, keď sa do konca roka medvedí trh vráti? V takom prípade nás môže čakať predvianočný výpredaj. To by mohlo byť trochu nepraktické. Nielen o tom bude dnešný HODL.

Blíži sa bull run, alebo vianočný výpredaj?

Väčšina hodlerov sú normálni ľudia, ktorí investujú radovo desiatok až stoviek € mesačne. Prikupujeme, keď je cena nízka, a predávame až za niekoľko rokov, ideálne niekde v okolí peaku. Tento rok tak pre nás bol predovšetkým rokom postupného dokupovania a navyšovania svojich pozícií. Trh nám poskytol dostatok času na prikupovanie.

Vzhľadom na blížiace sa Vianoce si trúfam tvrdiť, že značná časť z vás zníži ku koncu roka svoje pravidelné nákupy a investuje pomerne menšiu čiastku než v predchádzajúcich mesiacoch. A to by mohol byť problém v prípade, že ku koncu roka dôjde k prepadu pod 6 tisíc USD. Na túto možnosť dlhodobo upozorňuje napríklad náš trader IX..

Či pôjdeme dole neviem, osobne nič neočakávam, pretože to kazí úsudok. Iba sa snažím počítať s každou možnosťou a to isté by som si dovolil odporučiť aj vám.

Ako sa na prípadný pád pripraviť

Samozrejme, môže sa stať opak, ale na chvíľu predpokladajme, že k tomu naozaj dôjde a Bitcoin zamieri napríklad na 5000 USD. Nikto z nás nechce byť zaskočený prepadom ceny vo chvíľach pokoja a mieru. Z tohto dôvodu stojí za úvahu, či prípadné dokúpenie v tejto chvíli neodložiť. Nehovorím vám, čo máte robiť, iba ponúkam možnú taktiku. Ak by k prepadu naozaj došlo a vy budete mať nastavený limit na nákup (ideálne dôkladne rozdelený do viacerých úrovní), nenaruší to váš sviatočný pokoj.

Keby však cena stúpla, zostane tento váš obchod neuskutočnený a vy čiastočne vo fiate. V takom prípade si tam daný limit môžete nechať – možno dôjde k prudkému výkyvu a nákup sa vám nečakane uskutoční. V opačnom prípade môžete tieto peniaze využiť inde. Ponúka sa možnosť vyskúšať trading, ak vás to láka. Ak však máte vlastnú dlhodobú stratégiu, ktorej sa držíte, môže byť pre vás lepšie nemeniť.

Ako spojiť technickú a fundamentálnu analýzu

Technická analýza je užitočným nástrojom nielen pre traderov, ale pomôže aj hodlerom. Okrem nej však máme ešte jeden mocný nástroj. Ide o informácie. Oba tieto nástroje nejdú proti sebe, ale vzájomne sa dopĺňajú. Naučiť sa ich správne používať však nie je len tak a keďže sa to stále iba učím, nedovolím si vám hovoriť, ako na to. Množstvo z vás to iste vie lepšie a nechcem nikoho uraziť.

Dovoľte mi len krátko dokončiť myšlienku. Povedzme, že využijete služby traderov, či už našich (T11) alebo iných. Tí by mali byť schopní vyznačiť všetky dôležité úrovne na dlhodobom grafe Bitcoinu a altcoinov, ktoré vás zaujímajú. To vám ako hodlerom umožní predovšetkým správne nastaviť nákupné kurzy. Akonáhle k tomu pridáte svoj dlhodobý plán (stratégiu) a informácie, máte kompletný nástroj pre rozhodovanie.

Záverom pár informácií

Najviac sa aktuálne hovorí o kryptomene Bitcoin Cash, ktorú 15.11. čaká hard fork. Ak ho držíte, mali by ste spozornieť.  Domnievam sa, že to pre BCH hodlerov nie je príliš dobrá správa. BCH, slovami Rogera Vera „ten pravý Bitcoin”, totiž pod touto značkou zrejme končí a nahradiť ho majú dve nové kryptomeny – Bitcoin ABC a Bitcoin SV.

Tým sa už tak komplikovaná vízia „pravého” BTC značne skomplikovala. K rozštiepeniu by malo dôjsť kvôli tomu, že zatiaľ čo burzy podporujú Bitcoin ABC, ťažiari preferujú Bitcoin SV (Satoshi Vision). Forkom vzniká nová kryptomena práve vtedy, keď príde k rozdeleniu komunity v otázke, ktorú verziu budú podporovať. Vyvstáva nová otázka – ktorý z nich bude po rozštiepení tým pravým BCH?

Ani druhá najväčšia kryptomena Ethereum nezaostáva a tiež hlási update, ktorý by mal byť implementovaný hard forkom, avšak až v januári 2019. Fork nesie názov Constantinopole a jeho súčasťou má byť tiež zníženie odmeny za vyťažený blok. Ethereum v budúcnosti čakajú veľké zmeny a tou najväčšou je zrejme postupný prechod na proof-of-stake.

Teoreticky môžeme predpokladať, že tento trend postupného nahrádzania algoritmu proof-of-work niečím iným spôsobí pokles cien grafických kariet, na ktorých sa Ether aj mnoho ďalších altcoinov aktuálne ťaží. Radovať sa môžu hráči, ale nie je to príliš dobrá správa nielen pre výrobcov grafík, ale predovšetkým pre ťažiarov, ktorí do tohto hardvéru investovali nemalé peniaze. Ak sa to týka práve vás, budeme radi, keď nám pod článkom necháte komentár.

Pre hodlerov predstavuje POS odmenu za držanie, čo je určite príjemné. O niečo menej príjemné je to, ako postupne dochádza k vytlačeniu drobných ťažiarov veľkými gigantmi, s čím navyše súvisí nebezpečenstvo 51 % útokov, ktoré to pre dané kryptomeny predstavuje. Aj preto je dobre, že existuje proof-of-stake a ďalšie alternatívy, nehovoriac o spotrebe energie. Na to, ako tieto zmeny ovplyvnia kryptomarket, si však ešte počkáme.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.