Dôvera ľudí v centralizované finančné inštitúcie stále klesá a výnimkou nie je ani kryptomenový trh. Pôvodný cieľom kryptomien a decentralizovaných financií (DeFi) je podľa portálu Forkast boj s bariérami centralizovaného sveta financií prostredníctvom blockchainovej technológie. Čo je ale hlavným problémom?
Teoreticky je zavádzanie decentralizácie do platobného styku veľmi lákavé, no v praxi existuje mnoho aplikácií, ktoré sú pre väčšinu ľudí príliš náročné a nepochopené. Veľa z nich nemá používateľsky prívetivé rozhranie a je potrebné prejsť mnohými krokmi na uloženie fiat meny.
Preto za hlavný problém kryptomien môžeme považovať nedostatočnú transparentnosť, ktorá brzdí masové prijatie. Viac sa o súčasnom trende adopcie bitcoinu môžete dočítať v článku Už nie je cesty späť. Adopcia kryptomien vstupuje do novej éry.
Kauza skrachovanej burzy FTX, o ktorej vás pravidelne informujeme, je len ďalším dôkazom toho, že klienti nie sú dostatočne chránení v žiadnej centralizovanej spoločnosti na kryptomenovom trhu. Dôvera v inštitúcie je na bode mrazu, no presun peňazí do peňaženiek tiež nerieši problém s transparentnosťou.
Kryptomeny nie sú transparentné
Väčšina používateľov kryptomien sa chce vyhnúť prítomnosti tretej strany. Problémom ale je, že takýto styk nedisponuje bezpečnostnými opatreniami v rámci jednej aplikácie. Preto decentralizácia so sebou prináša zložitejší proces, ktorý môže mnohých používateľov odradiť.
Údajne sa stratí až 20 % bitcoinov z dôvodu, že majitelia zabudnú ako znie súkromný kľúč. Rovnako je nevýhodou aj zdĺhavejšie obchodovanie na blockchaine a rôzne transakčné poplatky.
Aj keď fanúšikovia kryptomien by všetky úkony spojené s digitálnymi menami mali najradšej vo vlastných rukách, takýmto spôsobom nikdy nebude dosiahnutá adopcia. Kým sa nezjednoduší proces akým ľudia investujú do kryptomien, nikdy ich nebude používať väčšina civilizácie.
Preto je nevyhnutné aby trh kryptomien dospel ku kompromisu medzi decentralizáciou a prijatím. Práve regulácie by mohli byť jednou z možností, ako tomuto procesu pomôcť. Obchodovanie v regulovanom prostredí by totiž uľahčilo rozhodovanie mnohých ľudí o tom, či majú do kryptomenového trhu vložiť svoj kapitál.
Mohlo by ťa zaujímať: Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment