Salvador&Btc
Salvador&Btc. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Mehaniq

Historický moment pre Bitcoin! Salvádorská vláda nakúpila 400 bitcoinov a oddnes nadobudol platnosť dlho očakávaný bitcoinový zákon. Bitcoin bude v krajine považovaný za oficiálny platobný prostriedok.

El Salvádor a Bitcoin

Salvádorská vláda nakúpila 400 bitcoinov za približne 21 miliónov amerických dolárov. Dnešným dňom nadobudol tzv. bitcoinový zákon platnosť a Bitcoin bude oddnes v krajine považovaný za oficiálny platobný prostriedok.

Salvádorský prezident Nayib Bukele uviedol, že tamojšie úrady nakúpili 400 bitcoinov v predvečer spustenia kryptomeny ako oficiálneho platobného prostriedku. Prezident na svojom twitterovom účte uviedol, že štát nakúpil najprv 200 bitcoinov, a že „sa nakúpi ešte viac”. O niekoľko hodín prezident oznámil nákup ďalších 200 bitcoinov. El Salvádor sa týmto krokom stal historicky prvou krajinou na svete, ktorá vlastní kryptomenu, a v ktorej rezervách sa nachádzajú bitcoiny.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Ekonomická situácia v krajine

Od dnes sa El Salvádor stal prvou krajinou na svete, kde sa kryptomena začala používať ako oficiálny platobný prostriedok. Prezident Bukele tento krok oznámil začiatkom júna tohto roka. Prehlásil, že rozhodnutie prijať Bitcoin „môže zlepšiť život obyvateľom a pomôže zaistiť prístup k finančným službám pre tisíce ľudí mimo domácej ekonomiky”.

Úrady El Salvádora oficiálne schválili Bukeleho návrh už 9. júna 2020. Pred oficiálnym prijatím Bitcoinu bol jedinou oficiálnou fiat menou americký dolár. Faktom je, že väčšina populácie používa hotovosť, a dokonca až 70 % obyvateľov nemá bankový účet a ani kreditné karty.

Prečítaj si aj: Salvádorská vláda udeľuje sankcie podnikateľom, ktorí odmietajú prijať Bitcoin!

Z dôvodu prevodu dolárovej hotovosti na Bitcoin alebo naopak, začali salvádorské úrady spúšťať špeciálne bitcoinové automaty. Prezident vyhlásil, že v krajine bude fungovať približne 200 takýchto zariadení a všetky operácie budú bez poplatkov, čo umožní ušetriť až okolo 400 miliónov dolárov ročne za poplatky. Ekonomika krajiny do značnej miery závisí od peňazí, ktoré domov posielajú občania pracujúci v zahraničí. Podľa Svetovej banky (The World Bank) dosiahli tieto prevody v roku 2019 až 6 miliárd dolárov – čo je približne pätina HDP El Salvádoru.

Čo nám tento experiment ukáže v budúcnosti zatiaľ nikto povedať presne nevie, ale každopádne sa je na čo tešiť. My vás, samozrejme, budeme o situácií v El Salvádore ďalej informovať.

Čítaj ďalej: Blíži sa golden cross BTC – posledné prekríženie znamenalo 11-mesačný rast

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.