Historická udalosť na bitcoine: tomuto ťažiarovi sa za 10 minút podarilo zarobiť rekordných 160 000 dolárov

Novinky Tento ťažiar bitcoinu zarobil rekordný zisk
Tento ťažiar bitcoinu zarobil rekordný zisk. Zdroj: shutterstock.com/mpohodzhay/Just dance
BITmarkets BITmarkets

Najväčšie globálne digitálne aktívum bitcoin sa stalo už takmer synonymom pre kryptomeny. Prvá kryptomena sa 14 rokov teší veľkej popularite ako investorov a fanúšikov, tak i ťažiarov. Práve ťažiari sú tí, ktorí tokeny do siete dodávajú a na overovaní transakcií a ťažbe zarábajú. Husársky kúsok, ktorý sa podaril istému baníkovi minulý piatok, sa iste zapíše do histórie. Za 10 minút zarobil 6,175 BTC, keď dokázal overiť jeden celý blok. Správu o tom priniesol portál beincrypto.

Dokázal takmer nemožné

Keďže obtiažnosť bitcoinovej siete narastá, presne podľa programu Satoshi Nakamota, za posledných desať rokov vyriešili jednotliví baníci iba 0,003 % blokov. Na overenie bloku je tak potrebného stále viac času a prostriedkov. Vyriešiť hash bloku sa danému baníkovi podarilo rýchlejšie, ako celej konkurencii vrátane veľkých ťažobných fariem. Za 10 minút bol ním vyťažený blok 793.607. Podarilo sa mu to za pomoci ťažobného stroja Antminer S9.

Blok, ktorý tento baník overil, by jeho zariadeniu mal podľa štatistiky trvať približne 450 rokov. Vidíme teda, že ide skôr o obrovské šťastie, ako o sofistikovanú prácu. Takýchto prípadov sa vyskytuje stále menej, naposledy sa podobný kúsok podaril v januári 2022. Šťastnému ťažiarovi priniesla táto náhoda zisk približne 160 000 amerických dolárov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

 

Ako bitcoin v skutočnosti funguje?

Mnohí ešte dodnes nechápu, ako bitcoin vzniká a prečo je tak vzácny. Vysvetlime si to teda stručne.

Pri posielaní bitcoinovej transakcie vznikne nový údaj, ktorý je následne poslaný do BTC siete. V podstate ide o detaily transakcie, ktoré sú podpísané privátnym kľúčom. Ťažiari následne overia, či mám na svojej adrese dostatok BTC a či je moja transakcia validná. Vďaka šikovnému využitiu kryptografie je možné overiť, či sú transakcie BTC správne a pritom stačí iba jej podpis. Váš privátny kľúč tak vždy zostáva súkromným.

Po overení validity sa transakcie BTC zapíšu na koniec blockchainu (účtovnej knihy). Blockchain sa skladá z blokov (môžete si predstaviť ako stránku, kde sú zapísané transakcie), ktoré na seba postupne nadväzujú. Keď sa blok naplní, začína závod ťažiarov o overenie validity daného bloku. Overovanie takéhoto bloku prebieha hádaním čísla (nonce). Ťažiari tak v podstate hádajú číslo, ktoré podľa kryptografických pravidiel overí, že tento blok je validný. Samotný proces je veľmi náročný na výpočtovú silu, aby sa zaistila bezpečnosť siete.

Za overovanie transakcií musíte zaplatiť poplatok pre ťažiarov, ktorí ich overujú. Overovanie blokov potom generuje nové BTC podľa prednastavených pravidiel. Ťažiar, ktorý uhádne správne číslo (a použije najviac výpočtovej sily), je odmenený novovytvorenými BTC. Tu existuje pravidlo, podľa ktorého sa tvorí nové BTC. Tých nebude nikdy viac ako 21 000 000, pretože s postupom času odmeny za vytvorené bloky klesajú.

Tento novovytvorený blok je potom vyslaný do celej siete, ktorá overí jeho správnosť. Následne je pridaný do reťazca blokov. A vďaka tomu, že celá sieť je decentralizovaná, sa užívateľ nemusí spoliehať na to, že nejaká spoločnosť bude konať tak, ako konať má. Užívateľ má istotu, že všetky transakcie sú správne, pretože sú uložené po celosvetovej sieti.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Čitajte ďalej: Zbavte sa všetkých kryptomien, varuje bývalý predstaviteľ Komisie pre cenné papiere a burzy

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: beincryptoTAGY: