Heslo peňaženky (seed) v DNA je realita – klady a zápory

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Uložiť si bezpečne heslo peňaženky (seed) môže byť niekedy zložité. Znie to ako sci-fi, ale spoločnosť Carverr začína ponúkať šialené riešenie – ukladanie hesiel do DNA. Aké sú klady a zápory tohto druhu zabezpečenia?

Genetické inžinierstvo prešlo dlhú cestu a vedci dokážu vytvoriť už aj syntetickú DNA. Tá bude použitá ako úložisko digitálnych dát, uvádza CNET. V skutočnosti už vedci dokážu ukladať v DNA trebárs dokumenty aplikácie Word, obrázky a dokonca aj celé operačné systémy. Firma Carverr používa DNA k ukladaniu najdôležitejších údajov, ktoré každý kryptoinvestor musí chrániť – hesla k peňaženkám.

Mohlo by vás zaujímať: Bezpečná a rýchla peňaženka a návod na jej použitie

Prečo ukladať seedy v DNA

Spôsob ukladania dát do DNA firmou Carverr je tak bezpečný, že dekódovanie uložených dát by predstavovalo pre kybernetického zločinca obrovskú prekážku. Musel by odcudziť samotnú DNA, čo je samo osobe výzvou. Potom potrebuje zistiť, ako Carverr do  DNA dáta dostala a musí odhaliť aké šifrovanie použili. Hacker bude mať teda defacto mizivú šancu na prelomenie tejto ochrany.

Druhým argumentom, je doba po ktorú DNA informáciu udrží. Dáta tu môžete mať veky, oproti diskom a iným médiám, ktoré zostanú funkčné len niekoľko rokov maximálne desaťročí.

A to nehovoríme o uchovávaní seedu vo fyzickej podobe, ktorý môže zneužiť ktokoľvek len čo ho zazrie.

Mohlo by vás zaujímať: Peňaženky a krypto aj pre “hlúpe” telefóny

Má to však aj pár nevýhod

V súčasnej dobe je ukladanie dát do DNA veľmi nákladné. Ako bolo uvedené v správe spoločnosti CNET, uloženie iba 2 megabajtov dát do DNA stojí takmer 7 000 dolárov, a ďalšie dve tisícky stojí vybratie týchto dát z DNA.

Je jasné, že táto metóda ukladania nebude ideálna pre krátkodobé úschovy. Nič-menej časom technológie samozrejme zlacnia a trebárs sa stane zapisovanie dát do DNA pre kryptoinvestorov celkom bežnou a dostupnou vecou.

Mohlo by vás zaujímať: Pozor! Táto peňaženka kradne Bitcoiny!

Záver

Použili by ste takýto druh zabezpečenia? Podeľte sa s nami o svoj názor či už na facebooku alebo do diskusie pod tento článok.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Dariusz.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj: Blokt.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.