Zlato neprekonalo maximum, klesá
Zlato neprekonalo maximum, klesá. Zdroj: shutterstock.com/cigdem/whiteMocca

Zlatu sa ani po 3. krát za posledné 3 roky nepodarilo zlomiť historické maximum. Zóna okolo 2 000 dolárov je dôležitá hladina, od ktorej prichádza pokles. Dokonca, ešte pred 12 rokmi bola cena najznámejšej komodity vyššie ako v súčasnosti. Odvtedy, ako sme informovali v článku, peniaze stratili okolo 40 % svoje hodnoty. Prečo zlato neprekonáva infláciu a má problém?

Zlato znovu porazené na 2 000 dolároch

Ešte minulý mesiac situácia naznačovala, že zlato, pri vtedy veľkej bullish sile, pôjde na nové maximum. Mohlo sa tak stať po 12 rokoch. No rezistencia na 2 000 dolároch opäť spôsobila odmietnutie a cenový pokles. Za tento mesiac je cena najznámejšej komodity už o 8 % nižšie a pokles je najhorší od roku 2020, kedy vypukla pandémia koronavírusu.

Cenový vývoj zlata za 20 rokov
Cenový vývoj zlata za 20 rokov. Zdroj: tradingview.com

Cena od konca finančnej krízy z roka 2008 konsoliduje na hodnote od 1 000 do 2 000 dolárov. Posledné 3 roky je tesne pod 2 000 dolármi. Likvidita na trhu ale nie je dostatočná, aby bola táto úroveň zlomená, ako môžeme vidieť práve z obdobia po roku 2008. Cena sa začala dvíhať až niekoľko rokov po kríze. V tomto prípade môže nastať rovnaký scenár. A do 3 rokoch ho uvidíme opäť na novom maxime. Rovnaký rastúci scenár očakáva aj Robert Kiyosaki – Bitcoin dosiahne 500 000 a zlato 5 000 dolárov.

Ak máš otázky ohľadom investovania alebo chceš poradiť, neváhaj sa pridať k nám do Discord komunity. Môžeš sa sem pripojiť aj v prípade, že chceš mať prehľad o dôležitých správach z kryptomenového sveta alebo odoberať notifikácie o cenových pohyboch.

Je stále zlato uchovávateľ hodnoty?

Niekto zlato berie ako špekuláciu a chce na pohyboch zarobiť. Iní zasa iba investujú, pretože chcú mať poistku, ak by finančný systém skolaboval. Stále budú mať u seba niečo fyzické, čo má hodnotu.

Nie je šťastné riešenie miešať tieto 2 veci dohromady. Ak zlato nerastie neznamená to, že už nie je uchovávateľ hodnoty a treba ho predať. Zlato z dlhodobého hľadiska stále rastie. Dokazuje to aj tento graf od Juraja Karpiša:

Niekto zasa vidí hodnotu v tom, že sa dá fyzicky chytiť a predať po celom svete. Napríklad aj počas vojny alebo inej katastrofickej situácie, bude mať stále rovnako vysokú hodnotu. Tak prečo sa ho zbavovať?

Prečítaj si aj: Šialená predpoveď od PlanB – Bitcoin môže dosianuť 1 000 000 dolárov