Druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie Ethereum v posledných dňoch stráca cenovo na sile. Jej hodnota v posledných dňoch klesla o viac ako 10 %, čo možno prisúdiť na jednej strane zvýšenej volatilite Bitcoinu, ktorý sa po poklesoch len tak-tak drží nad hladinou 16-tisíc dolárov. na druhej hackerskému útoku na burzu FTX (viac o hacku tu), ktorý viedol k odcudzeniu veľkého množstvu mincí ETH, ktoré sa začali predávať.
Ďalším negatívnym fundamentom pre cenu Etherea je pokles záujmu o DeFi zo strany veľkých investorov. Samotný sektor decentralizovaných financií je dlhodobo v klesajúcom trende, čo potvrdzujú čísla klesajúcich hodnôt TVL v DeFi protokoloch.
Pri pohľade na týždenný graf môžeme vidieť, že Ethereum vstúpilo do zóny, kde môžu predajcovia cenu strhnúť na 1000 dolárov a viac, pričom pokles sa môže zastaviť až niekde mierne pod cenou 900 dolárov, kde môžeme očakávať odraz. Práve túto zónu by obchodníci mali sledovať v prípade pokračujúcich poklesov.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Najbohatší ľudia na svete varujú pred ekonomickou krízou. Čo očakávajú v budúcom roku?
Dúhový graf
Za dúhovým grafom stojí spoločnosť Bitcoincente, ktorá ho používa ako jeden z indikátorov potenciálneho vývoja ceny ETH. Jednotlivé farebné pásy indikujú, kde sa zhruba cena nachádza, do akej miery je cena ETH prekúpená a naopak, kde sa núka najlepšia príležitosť na dlhodobejšie investovanie.
Dňa 22. novembra Ethereum vstúpilo do pásma veľkej predajnosti (tzv. Fire sale), kde sa ocitlo naposledy v marci 2020. Vtedy sa, paradoxne, Ethereum obchodovalo za 100 dolárov, čo naznačuje, ako veľmi sa cena kryptomeny od poklesu na túto hodnotu zhodnotila. V minulosti pri poklese do tohto pásma Ethereum zažilo parabolický rast a prinieslo investorom veľké zisky. To pri dnešnej situácii z makroekonomického hľadiska síce nie je pravdepodobné, ale pre investorov je to signál, že druhá najväčšia kryptomena je dnes už skutočne lacná.
Na záver ešte treba spomenúť, že Ethereum sa pomaly približuje k pásmu tzv. výpredajného požiaru, čo znamená, že kryptomena môže klesnúť ešte nižšie s tým, že jej cena bude pre investorov ešte viac príťažlivá.
Keďže prognózy sú aj naďalej veľmi negatívne a investori stavili skôr na ďalší prepad Bitcoinu, šanca, že uvidíme Ethereum pod hodnotou 1000 dolárov, je vysoká.
Čítaj tiež: Prečo sa počas krízy bohatší stávajú ešte bohatšími?