Bitcoin zostava najziskovejšie aktívum
Bitcoin zostava najziskovejšie aktívum. Zdroj: shutterstock.com/WEIBEL Christophe

Bitcoin sa spočiatku obchodoval iba medzi ľuďmi systémom peer to peer a neexistovala žiadna centralizovaná burza, kde by sme vedeli zrealizovať našu nákupnú objednávku. Neskôr sa dal Bitcoin kúpiť už na prvých ázijských burzách s často až nezmyselným 50-percentným poplatkom.

Prvé kvalitné burzy začali vznikať až v roku 2011 a v tom čase sa začal aj rast aktuálne najznámejšej kryptomeny na svete. Vznikli prvé burzy Bitstamp a Coinbase.

Graf Bitcoinu v roku 2011
Graf Bitcoinu v roku 2011. Zdroj: tradingview.com

Z dostupným grafov na burze Bitstamp vieme, že Bitcoin sa prvýkrát na veľkej burze začal obchodovať za približne 10 dolárov. Po 3 mesiacoch od obchodovania dokonca spadol až na 2 doláre. Za 11 rokov cena Bitcoinu narástla z 10 dolárov na aktuálne 16 000 dolárov, čo je 1600-násobné zhodnotenie.

Prekonáva aj akcie Tesly

Často sa hovorí aj o Tesle, ktorá rovnako patrí k silným fundamentálnym aktívam a ktorej hodnota rapídne narástla. Od zalistovania na burze v roku 2010 k dnešnému dňu pravdepodobne najziskovejšia celosvetovo známa akcia narástla z 3 dolárov na aktuálne 160 dolárov. To je taktiež slušných viac ako 5 000 %. Pre ďalšie porovnanie, akcie Amazonu za približne rovnaký čas vyrástli o 1 500 %.

Oplatí sa ešte kupovať Bitcoin?

Bitcoin bol už aspoň 500-krát v minulosti vyhlasovaný za mŕtvy a kolabujúci projekt. Obvykle odborníkmi, ktorí si pozreli graf za posledné mesiace, prípadne týždne. Na každú investíciu sa treba pozerať dlhodobo. Aj keď je málo pravdepodobné, že Bitcoin zopakuje znovu rovnaké zhodnotenie ako za 10 rokov, stále môže priniesť veľmi slušný zisk. Všetko záleží na dôvere ľudí, dopyte a ponuke.

Pre investorov je Bitcoin niečo nové a ide o exponenciálnu technológiu, ktorá sa stále vyvíja a má pred sebou ďaleku cestu. Dokonca možno už o niekoľko rokov sa stane globálnym platidlom. Samotný riaditeľ najväčšej kryptomenovej burzy Binance povedal, že Bitcoin bude v budúcnosti používať každý človek na svete.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance