Dolárový index od roku 2021 a celý rok 2022 rástol, klesať začal v októbri.
Graf na dnes: zlato. Zdroj: shutterstock.com/ezps

Zlato od vypuknutia vojny na Ukrajine a v čase rastúcej inflácie investorov nepotešilo. Zaužívaná poučka, že v čase kríz sa zlatý kov stáva bezpečným prístavom pred devalváciou národných mien, sa neukázala zatiaľ platná. Od 18. apríla 2022 je v podstate zlato v klesajúcom trende, pričom minimum si drží na supporte okolo hladiny 1620, ako to môžeme vidieť na týždennom grafe nižšie.

Po prerazení klesajúceho trendu 7. novembra zlato začalo rásť a s ním aj očakávania investorov, či sa kovu nakoniec podarí vrátiť do rastúceho trendu. Pokles zlata sa zastavil na týždennej EMA 200, odkiaľ sa zlato odrazilo a drží sa pod EMA 50, kde môžeme vidieť zamietnutie zo strany predávajúcich. Scenár rastu by prišiel do úvahy vtedy, ak by zlato narástlo nad hladinu zhruba 1806 dolárov, ktoré predstavuje posledné lokálne maximum. Cena 1800 dolárov predstavuje nielen technickú, ale aj psychologickú rezistenciu, na ktorej budú kupujúci čeliť silným predajným tlakom.

Graf na dnes: zlato/dolár. 1W
Graf na dnes: zlato/dolár. 1W. Zdroj: Tradingview

Podľa niektorých analytikov by zlato do konca roka mohlo atakovať túto zónu, ale je otázne, do akej miery sa mu ju podarí preraziť. Z fundamentálneho hľadiska tiež záleží aj na tom, ako skončí decembrové zasadnutie FED-u. Americká centrálna banka by mala v závere roka opätovne zvýšiť úrokové sadzby, tentokrát už len o 50 bázických bodov. Doteraz boli investori svedkami pravidelného zvyšovania o 75 bodov a očakávalo sa, kedy FED ohlási zníženie.

Podľa posledných zasadnutí a vyjadrení predstaviteľov FED-u by po novom roku nemali trhy zažiť šoky v podobe vyšších sadzieb. Inflácia v USA za posledné mesiace pravidelne klesá, čo je pred FED jeden zo signálov pre spomalenie tempa zvyšovania sadzieb. Rovnako je to kľúčové aj pre zlato, ktoré na tieto informácie vždy reaguje.

Cenový vývoj zlata do konca roka

Existuje viacero pohľadov na to, akým smerom sa cena zlata do konca roka 2022 bude vyvíjať. Podľa predikcie finančného portálu Trading Economics zlato ukončí rok 2022 na cene 1729,31 dolára. Pôvodná predikcia rátala s vyššou cenou, no portál svoju predpoveď po posledných informáciach znížil.

Dolárový index od roku 2021 a celý rok 2022 rástol, klesať začal v októbri.
Dolárový index od roku 2021 a celý rok 2022 rástol, klesať začal v októbri. Zdroj: Tradingview

Zjednodušene povedané, cena zlata sa bude odvíjať od sily amerického doláru a jeho indexu (DXY). Ten pri zvyšovaní sadzieb rastie, a naopak, pri znížovaní klesá, čo je pozitívne pre akciové indexy vrátane zlata. Spomalenie zvyšovania sadzieb môže viesť k opätovnému rastu zlata, ale treba sa mať na pozore pred recesiou, ako varuje analytik Nicole Willing z denníku Capital, keďže počas recesie zvykne zlato strácať na hodnote.

Investori sledujúci zlato by tak mali pozorne sledovať vyhlásenia FED-u a indikátory, ktoré by identifikovali prítomnosť recesie v ekonomike. Zlato v posledných mesiacoch však kleslo dostatočne na to, aby predstavovalo príťažlivú investičnú príležitosť v rámci diverzifikácie portfólia a ako sporiace aktívum.

Čítaj tiež: Graf na dnes: 4 podhodnotené akcie, ktoré by vám nemali ujsť!