Graf na dnes: rubeľ stále silnie a je na 4-ročnom maxime!
Graf na dnes: rubeľ stále silnie a je na 4-ročnom maxime! Zdroj: https://www.shutterstock.com/Vitalii Stock

Ruský rubeľ stále silnie. Napriek prebiehajúcej vojne na Ukrajine, ktorá sa podľa západných analytikov nevyvíja pre Rusko najlepšie, ruská mena naďalej posilňuje svoju pozíciu voči doláru. V súčasnosti je rubeľ na 4-ročnom maxime.

Rubeľ rastie

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa rubeľ (RUB) vrátil nielen na hodnotu, kde bol pred začatím vojny, ale dnes sa dostal na hodnotu 58,12 rubľov za dolár. Vo vzťahu k doláru tak ide o nové maximum, ktoré rubeľ naposledy dosiahol v roku 2018. V čase písania článku rubeľ mierne klesol na 60,3 rubľa za dolár.

Dôvody, prečo ruská mena rastie napriek nepriaznivým činiteľom ako neúspešné operácie na Ukrajine, západné sankcie a odchod západných firiem z Ruska, sú rôzne. K stabilizácii a rastu rubľa prispela aktivita vlády, ktorá sprísnila kapitálové kontroly a domáce daňové platby, ktoré zvýšili dopyt po rubľoch. Hoci západní kritici tvrdia, že rast rubľa je umelo udržiavaný ruskou vládou vďaka kontrole a ochrane ruského finančného sektora, realita je taká, že rubeľ už od začiatku roka narástol o 30 % a stal sa tak najvýkonnejšou menou, čo málokto čakal.

Graf na dnes: RUB/USD. 1D.
Graf na dnes: RUB/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Graf na dnes: benzín a nafta opäť zdraželi

Je otázkou budúcnosti, či sa Ruskej federácii podarí tento kurz národnej meny držať ďalej. Podľa niektorých analytikov ide iba o prechodný jav a rubeľ nakoniec rastúci trend neudrží a začne opäť pre sankcie strácať na hodnote. Prelomový moment môže nastať v blízkej budúcnosti, keď EÚ ohlási nový, už šiesty balík sankcií, ktoré podľa posledných správ môžu požadovať „okamžitý zákaz dovozu ruskej ropy, plynu a uhlia”. V tejto pôvodnej podobe však návrh s vysokou pravdepodobnosťou neprejde, pretože sa ho už rozhodol vetovať maďarský premiér Viktor Orbán. Rozhodnutie príde po najbližšom summite, ktorý má byť koncom mája.

Čítaj ďalej: Zarábaj pohybom! Move2Earn láka čoraz viac investorov

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance