Graf na dnes: ekonomický vývoj Slovenska podľa prognózy Európskej komisie

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Európska komisia vydala 16. mája makroekonomickú prognózu ekonomického vývoja Slovenska na najbližšie roky. Správa obsahuje niekoľko informácií, na ktoré je potrebné sa pozrieť bližšie.

Makroekonomická prognóza Európskej komisie

Európska komisia vydala včera správu o ekonomickom stave a vývoji slovenskej ekonomiky v najbližšej dobe. Rast slovenskej ekonomiky komisia odhadovala v roku 2022 na 5 %. Tento údaj podľa najnovšej správy bol znížený na 2,3 %. Rast slovenskej ekonomiky sa teda spomaľuje vplyvom faktorov ako sú pandémia, sankcie a konflikt na Ukrajine.

Zmenila sa aj predikcia miery inflácie. Komisia predpokladala na rok 2022 infláciu 6,4 %, tento odhad teraz zmenila na 10 %. V článku o inflácii na Slovensku za mesiac apríl sme vás informovali, že v súčasnosti čelíme už takmer 12 % inflácii (11,8 %), čo je teda ešte viac, ako predikovala avizovaná prognóza Európskej komisie.

Čítaj tiež: Graf na dnes: inflácia na Slovensku opäť narástla!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Rast dlhu

Z publikovanej správy môžeme vidieť, že rast celkového dlhu Slovenskej republiky je v roku 2022 až takmer 62 % (61,7). Pre porovnanie, v roku 2020 bol dlh takmer 60 % (59,7). Európska komisia očakáva zníženie štátneho dlhu v roku 2023, a to na 58,3 %. Čo sa týka inflácie, komisia očakáva zníženie inflácie na rok 2023. Inflácia by sa mala ustáliť na 7 %, čo je oveľa viac, ako komisia predikovala vo februári (2,4 %).

Makroekonomická predikcia Európskej komisie

Makroekonomická predikcia Európskej komisie. Zdroj: ec.europa.eu

Celková prognóza ekonomického vývoja je pozitívna, no ako môžeme vidieť v súčasnosti, posledné makroekonomické predikcie neodrážali realitu súčasnosti. Samozrejme, je to spôsobené pokračujúcou vojnou na Ukrajine, globálnym zvyšovaním inflácie, novými ohniskami koronavírusu v Číne a zvýšením štátneho dlhu. Pokiaľ sa tieto činitele nezmenia k lepšiemu, pozitívny ekonomický vývoj môže čeliť ďalšej stagnácii.

Čítaj ďalej: Ako sa uchrániť pred infláciou? Rady a tipy