Kolaps kryptomien
Kolaps kryptomien. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

Kolaps kryptomien v roku 2022 má veľa podobných znakov ako finančná kríza v roku 2008. V čom spočíva táto podobnosť a aké sú rozdiely?

Kolaps kryptomien vs hypotekárna kríza

Situácia na trhu s kryptomenami sa náramne podobá ekonomickej kríze z roku 2008. Keď sa pozrieme na ekonomickú krízu v roku 2008, získavame dva dôležité postrehy. Štandardný finančný sektor utrpel obrovské straty, zatiaľ čo trh s kryptomenami nádej na lepšiu budúcnosť. Môže sa však stále mladý trh s kryptomenami spamätať z kolapsu rovnako, ako tradičný trh počas hypotekárnej krízy?

Rok 2008 bol pre svet zlomový. Strach a chamtivosť vytvorili doslova spúšť a svet sa tak ocitol vo veľkej recesii. Obavy začali naberať na sile po vlne extrémne nízkych úrokov, ktoré nafukovali obrovskú bublinu na trhu s nehnuteľnosťami.

Bublina na trhu s nehnuteľnosťami
Bublina na trhu s nehnuteľnosťami. Zdroj: Shutterstock.com/Andy Dean Photography

Krach ukázal veľké slabosti trhu, ktoré bolo treba vyriešiť. Na základe tohto faktora bolo zavedených viacero opatrení. Išlo o najväčší hospodársky krach od čias veľkej hospodárskej krízy počas svetových vojen. Prišiel pád gigantov ako napríklad Lehman Brothers, ktorý spustil dominový efekt. FED spoločne s Bank of America museli zachraňovať spoločnosť AIG. Celý svet sa ocitol vo veľkej kríze, a to len pre chamtivosť veľkých bankových inštitúcií. Trh sa však nakoniec dokázal spamätať.

Prečítaj si tiež: Litecoin získal 1 miliardu dolárov za 24 hodín! Čaká nás masívny nárast?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Podobnosti a prieniky

Práve po kríze v roku 2008 sa na scéne objavil Satoshi Nakamoto, ktorý vytvoril Bitcoin. Od tohto momentu ubehlo už viac ako 14 rokov, trh s kryptomenami síce masívne vzrástol, no stále sa stretáva s problémami, ktoré však majú určitú podobnosť s tradičnými trhmi. Ako sa ukázala chamtivosť bánk, ukázala sa aj chamtivosť veľkých kryptomenových spoločností, ktorým dnes hrozí krach.

Spoločnosti ako BlockFi, Celsius či Three Arrow Capital sú na vrchole skrachovaných spoločností. Do tohto zoznamu už môžeme zaradiť aj kryptomenovú burzu FTX. Podobne ako tradičné spoločnosti v roku 2008, tak aj tu vládla slabá transparentnosť a neregulovaný sektor, ktorý prilákal obrovské množstvo investorov.

V tomto prípade tak môžeme vidieť podobnosť s krachom svetovej ekonomiky v roku 2008. Vtedy aj dnes krachom najviac trpeli investori, ktorí sa nechali zlákať vidinou megalomanských ziskov.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance