Cena ropy klesá na nové minimum
Cena ropy klesá na nové minimum. Zdroj: Shutterstock.com/Perekotypole

Cena ropy sa nachádza v klesajúcom trende už niekoľko týždňov, čo sa odzrkadlilo aj na cene benzínu a nafty. Kontrakty na WTI ropu klesli už na 78,41 dolárov za barel a Brent na 85,40 dolárov za barel v čase písania článku. Obe ceny sa dostali na úrovne z konca septembra a obchodujú sa na jednej z najnižších úrovní v roku 2022.

Podľa agentúry Reuters Rusko neplánuje dodávať ropu a plyn krajinám, ktoré budú podporovať cenové zastropovanie ruskej ropy. Medzitým G7 zvažuje obmedzenie ceny na 65 až 70 dolárov za barel. Zatiaľ sa ale vlády nedohodli na konkrétnej cene a rozhovory pokračujú.

Na tejto úrovni by cenový strop dosiahol jeden z dvoch cieľov – udržal by tok ruskej ropy. Druhým cieľom je obmedzenie príjmov z ruskej ropy. Zásoby ropy v USA medzitým klesli o 3,7 milióna barelov za jediný týždeň, no zásoby benzínu a destilátov zásadne vzrástli. Graf nižšie zobrazuje súčasný pokles ceny WTI.

Cena ropy WTI
Cena ropy WTI. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Nižšia cena ropy je viditeľná aj na Slovensku

Trhy s ropou klesli aj z dôvodu nárastu denných prípadov COVID-19 v Číne podobne ako v apríli. Čína zareagovala agresívnym obmedzením pohybu, ktorý pravdepodobne obmedzí aj ekonomickú aktivitu u najväčšieho svetového dovozcu ropy.

Na ďalšom zasadnutí Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a spojencov sa má rozhodnúť o budúcej úrovni produkcie v novom roku. OPEC+ sa totižto stretne už 4. decembra, presne deň pred plánovaným začiatkom zákazu dovozu ruskej ropy do EÚ.

Na Slovensku klesajúci trend ceny ropy môžu motoristi pocítiť na čerpacích staniciach. Ešte pred 2 týždňami sa 95-oktánový benzín dal kúpiť za 1,725 eur za liter, pričom dnes je to možné už za 1,64 eur. Rovnaký pokles zaznamenala aj cena nafty, ale stále platí, že sa obchoduje na vyšších cenových úrovniach ako benzín. Súčasný pokles ceny ropy by mohol znamenať, že do konca roka budú motoristi tankovať ešte lacnejšie. Dôležité ale bude sledovať najbližšie zasadnutie OPEC+, ktoré s cenou určite môže pohnúť.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: Ekonomická situácia v Európe sa zhoršuje, inflácia trhá nové rekordy

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance