Vyšliapne si Stellar do TOP5?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Stellar stál vždy tak trochu v pozadí, zatienený zvučnejšími menami ako Bitcoin, Ethereum alebo Litecoin. V minulom roku ale dosiahol Stellar jedno z najväčších zhodnotení na krypto trhu. Tento fakt bol však zatienený Bitcoinom a jeho cestou ku 20.000$ alebo Ripplom (XRP), ktorý bol v závere roka 2017 viac na očiach. Stellar ale nie je medzi altcoinmi žiadnym nováčikom. Jeho počiatky siahajú až do roku 2014 a od toho času prešiel kus cesty. V poslednom čase to však vyzerá, že roky vývoja a zdanlivo nenápadná, ale možno práve preto efektívnejšia práca, začína prinášať svoje ovocie.  V tomto roku plnom zvratov sa zdá, že by Stellar mohol byť jednou z mála istôt a ukázať svoj potenciál naplno.

Viac o Stellare sa dozviete tu

Vývoj v roku 2018

Prepad krypto trhu sa v tomto roku samozrejme nevyhol ani Stellaru a jeho Lumenu (XLM). V priebehu tohto roku spadol z hodnoty ATH 0.90$ za jeden XLM, ktorú dosiahol 3. januára 2018, na čiastky pohybujúce sa v súčasnosti okolo 0.23$. Ide teda o zhruba 74% pokles. Ako ale dopadne vývoj ceny XLM v porovnaní s ostatnými altcoinmi? Ponúka sa priame porovnanie so zrejme najväčším konkurentom, ktorým je Ripple (XRP). Ten totiž podobne ako Stellar mieri predovšetkým na rýchle bezhotovostné zahraničné platby. Ripple dosiahol svoje maximum 7. januára 2018, kedy mal jeden XRP hodnotu 3,40$. Od toho času XRP stratil takmer 90% zo svojej hodnoty.

Z grafu je zrejmé, že i napriek poklesu hodnoty, začína Stellar pomaly dýchať Ripplu na chrbát. A nie len Ripplu. Z pohľadu trhovej kapitalizácie sa Stellar v rebríčku pomaly posúva hore a tento týždeň sa pretláča s EOS o 5. miesto. Čo teda stojí za týmto vzostupom?

Partnerstvo s IBM a sľubné projekty

Pre Stellar jednoznačne hovorí spojenectvo s IBM, ktorá patrí medzi najväčšie technologické spoločnosti na svete. Jedným zo smerov, ktorým IBM zameriava svoju pozornosť, je praktické využitie technológie blockchain. A práve Stellar IBM využíva napríklad pri tvorbe stable-coinu (coin ktorého cena je stabilná s minimálnou volatilitou) alebo v spolupráci s Austrálskou vládou na využitie blockchainu. Okrem Austrálie spolupracuje s vládami v ďalších krajináchch, napríklad s Nigériou, Keňou alebo Rwandou v Afrike alebo Indiou a Filipínami v Ázii. K ďalším významným partnerstvám patria napríklad tie, ktoré sa zaoberajú mikrotransakciami, digitálnymi platbami a prevodmi peňazí (napr. Satoshi Pay, Tempo, TillBilly, Sure Remit). Zaujímavá je rovnako spolupráca s Veridiom na “tokenizácii” trhu s uhlíkovými kreditmi, ktorá má ekologický presah.  A práve tieto, ale i ďalšie partnerstvá vytvárajú zdravé zázemie pre vytvorenie technológií, ktoré môžu v budúcnosti pozitívne ovplyvniť vnímanie kryptomien, respektíve blockchainu u širšej verejnosti.

Výstup ešte nie je na konci…

Stellar sa môže oprieť o množstvo projektov, či už v súkromnom alebo štátnom sektore, ktoré mu poskytujú oporu v roku, ktorý zatiaľ nie je kryptomenám naklonený. Rovnako ako celému trhu, sa mu nevyhlo oslabenie, ale na rozdiel od iných altcoinov, mu zdravé základy pomáhajú brzdiť voľný pád. Pokiaľ sa nestane niečo neočakávané, mal by Stellar toto nepokojné obdobie prečkať s vidinou ďalšieho rastu.

Čo čítať ďalej?

Instituce již mohou investovat i do kryptoměny Stellar!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Pavel F.

Zdroje:
ethereumworldnews.com
bitcoinexchangeguide.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.