Europol: kriminálne aktivity sa presúvajú k altcoinom

Novinky Europol: kriminálne aktivity sa presúvajú k altcoinom.
Europol: kriminálne aktivity sa presúvajú k altcoinom. Zdroj: shutterstock.comDCStockPhotography
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil

Určite ste sa už všetci stretli s človekom, ktorý vám tvrdil, že Bitcoin a všetky ostatné kryptomeny sú dobré iba pre zločincov a kriminálnikov. Všetkým je nám jasné, že toto je mýtus (môžete si o ňom prečítať v tomto článku). Žiaľ takmer s určitosťou však nemôžeme tvrdiť, že kryptomeny sú využívané iba pre dobro spoločnosti.

Anonymné altcoiny prilákali pozornosť kriminálnikov

Európsky policajný úrad (Europol) sa obáva, že kriminálnici začínajú vo veľkom využívať výhody niektorých altcoinov. Europol spomína najmä Monero, ZcashDash (prečo nejde o náhodný výber sa dozviete v informačných článkoch o daných kryptomenách).

Jarek Jacubcheck, analytik cyber-zločinov, sa v rozhovore pre Business Insider vyjadril:

„Zaznamenali sme výrazný presun používateľov Bitcoinu do iných kryptomien, ktoré sú viac anonymné. V jednoduchosti povedané, používaním týchto kryptomien môžu ich užívatelia získať väčšiu úroveň anonymity a tým aj pocit nevypátrateľnosti.”

Čo je príčinou tohto presunu?

Túto zmenu mohli zapríčiniť najmä dva dôvody. Prvým z nich je tlak, ktorý je vyvíjaný na Bitcoin zmenárne. Regulátori sa snažia prinútiť zmenárne aby prijali KYC (know-your-customer – poznaj svojho zákazníka) a AML (Anti-money-laundering – smernica proti praniu špinavých peňazí). To by sa dalo dosiahnuť napríklad vyžiadaním oficiálnej fotografie pri zakladaní účtu v danej zmenárni.

Druhým dôvodom pre túto rapídnu zmenu je fakt, že väčšina policajných zložiek už o nelegálnom využívaní Bitcoinu vie a preto sa snaží vyvíjať lepšie spôsoby ako mu zabrániť. Rovnako sa príslušné úrady snažia nájsť spôsoby ako páchateľov vypátrať.

Tom Robinson, spoluzakladateľ spoločnosti Ellicit, však uviedol nasledovné:

„Najviac sa nelegálne aktivity aj napriek všetkému odohrávajú práve pomocou Bitcoinu. Je tomu tak najmä kvôli jeho dostupnosti a vybudovanej infraštruktúre.”

Záver

Aj napriek týmto dôvodom, Bitcoin je stále vnímaný ako najpopulárnejšia kryptomena nielen medzi kriminálnikmi, ale aj ctihodnými občanmi. Či sa nelegálna činnosť naozaj úplne presunie iba medzi anonymné kryptomeny, zatiaľ nie je jasné.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Catslap PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.