EÚ chce zakázať stablecoiny už v roku 2024. Ide o veľmi závažný krok, ktorý by mohol mať pre celý kryptomenový sektor ďalekosiahle následky.
EÚ chce zakázať stablecoiny
Navrhovaná legislatíva Európskej únie sa môže výraznou mierou podpísať na existencii kryptomien v európskych krajinách. Má v pláne zakázať stablecoiny, ktoré sú viazané na americký dolár. Najznámejšími a aktuálne najsilnejšími trhovými stablecoinami sú USDT a USDC. V tesnom závese sa drží aj stablecoin burzy Binance – BUSD. Práve tieto tri projekty môžu v dôsledku nového návrhu trpieť.
Tento návrh vyvolal v radoch odborníkov veľké obavy. Organizácie Blockchain for Europe a Digital Euro Association preto bijú na poplach. Súčasné usmernenie MiCA by tak v roku 2024 zakázali tri hlavné stablecoiny. Lobisti sa obávajú, že ak to nastane, môže to mať fatálne následky na celý trh s kryptomenami.
Prečítaj si tiež: 3 dôvody analytika Coin Bureau, prečo môže Bitcoin prekvapivo narásť
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čo všetko má legislatíva zakázať?
Podľa doteraz uvedených informácií by došlo k zákazu používania tokenov, ktoré nie sú denominované v oficiálnej mene jedného z 27 členských štátov Únie. Blockchainové organizácie sú však zásadne proti. Podľa nich dôjde k extrémnej krátkodobej volatilite, dislokačným efektom a najmä odlivu väčšiny kryptomenových aktív z EÚ. Predstavitelia Únie chcú týmto spôsobom odstaviť stablecoiny viazané na dolár a nahradiť ich eurom.
„Nie je realistické očakávať, že stablecoiny s referenciou v eurách dobehnú stablecoiny s referenciou v dolároch v objemoch obchodovania a nahradia ich v obchodných pároch v dohľadnej budúcnosti,” uvádza sa v otvorenom liste pre MiCA.
Zdá sa, že tento krok je zo strany EÚ nezvratný. Európska komisia tento návrh predniesla ešte v roku 2020. Schválený bol v júni tohto roka. Posledné slovo však bude mať Európska rada a Európsky parlament.
Čítaj ďalej: Raoul Pal: „Myslím, že všetci stále podceňujú prechod Etherea na nový konsenzus”