Recesia v Amerike
Recesia v Amerike. Zdroj: shutterstock.com/Morrowind

Prieskum spoločnosti Stifel Financial, ktorý skúmal názor majiteľov a vedúcich pracovníkov podnikov, potvrdil, že väčšina respondentov je presvedčená o zlom stave americkej ekonomiky. Podľa 18 % opýtaných sa USA už nachádzajú v recesii, resp. jej budú čeliť v nasledujúcich 18 mesiacoch (79 % opýtaných). Len minimálny počet opýtaných (3 %) si myslí, že sa krajine recesii podarí vyhnúť.

USA v recesii. Áno alebo nie?

Tento názor sa líši od oficiálneho postoja Bidenovej administratívy, ktorá odmieta tvrdenie, že dva po sebe idúce kvartálne poklesy HDP automaticky znamenajú recesiu. Postoj americkej vlády sa opiera predovšetkým o silný trh práce a nezamestnanosť, ktorá sa pohybuje na historických číslach. Tento stav však môže zmeniť publikovanie revidovanej správy o stave HDP Spojených štátov za druhý kvartál. Táto správa vyjde vo štvrtok a buď potvrdí zhoršujúci sa stav americkej ekonomiky, alebo potvrdí opak a reviduje pôvodné čísla.

Prieskum o stave americkej ekonomiky
Prieskum o stave americkej ekonomiky. Zdroj: Finbold

Rastúca miera zamestnanosti môže byť len prechodným javom, ktorý nemusí signalizovať, že recesia nehrozí. Je pochopiteľné, že vláda nechce rečami o recesii vyvolať paniku v ľuďoch a na trhoch, avšak názory analytikov a najhoršie makro faktory za posledné desaťročia nenaznačujú, že by recesia bola len apokalyptickým snom. Posledné správy z Číny naznačujú, že druhá najväčšia ekonomika je na prahu hospodárskeho kolapsu, čo by strhlo so sebou aj Spojené štáty.

Preto názory respondentov vo výskume Stifel Financial viac reflektujú všeobecnú realitu americkej ekonomiky, než oficiálne vyjadrenia čelných predstaviteľov.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: cena elektriny láme nové rekordy, plyn ďalej stúpa

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance