cina usa eu obchodna vojna

Čína za posledné štyri roky nabrala ohromnú silu. Aj vďaka nešikovným reakciám Trumpovej administrácie sa tejto krajine podarilo významne posilniť svoje postavenie vo svete po USA a Európskej Únii sa stala treťou svetovou veľmocou. Čínsky režim sa však významne líši od európskeho či amerického a firmy ako Huawei zneužívajú otvorenosť západných krajín.

Lídri “slobodného” sveta sa teda rozhodli vytvoriť bilaterálne fórum, na ktorom budú rokovať o otázkach týkajúcich sa Číny. Rezort diplomacie USA sa už v novembri stretne s lídrami Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a pokúsia sa nájsť spoločnú reč.

Kvôli USA končí SMIC, najväčší čínsky výrobca procesorov! – A Číňania si za to môžu sami

Prvé rokovania bilaterálneho fóra prebehnú v novembri

Jedným z cieľov americkej diplomacie je presvedčiť Európu, aby pri stavbe 5G sietí nevyužívala služby spoločnosti Huawei. USA to totiž považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Hovoriť sa však bude aj o otázkach ľudských práv, bezpečnosti a multilateralizmu. Čína je totiž známa tým, že si z Ľudských práv nerobí ťažkú hlavu a nerešpektuje ani duševné vlastníctvo či patenty zahraničných firiem. Naopak, tieto firmy na domáci trh nepúšťa.podporuje skôr vlastné spoločnosti.

USA a Európa sú celé desaťročia kľúčovými partnermi. Európa je síce v tomto vzťahu menejcenným partnerom, no v posledných rokoch sa to začína meniť. Smernice EÚ sú v mnohom progresívnejšie a priebeh ekonomickej krízy v tomto roku ukázal, že aj európska ekonomika je podstatne odolnejšia.

Chcete vedieť o Číne viac? Tu je ich plán na návrat k dominantnému postaveniu vo svete:

Príbeh o Číne – Storočie poníženia a návrat k dominancii

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre