EÚ a USA sa spájajú proti Číne – V novembri prerokujú spoločný postup

0

Čína za posledné štyri roky nabrala ohromnú silu. Aj vďaka nešikovným reakciám Trumpovej administrácie sa tejto krajine podarilo významne posilniť svoje postavenie vo svete po USA a Európskej Únii sa stala treťou svetovou veľmocou. Čínsky režim sa však významne líši od európskeho či amerického a firmy ako Huawei zneužívajú otvorenosť západných krajín.

Lídri “slobodného” sveta sa teda rozhodli vytvoriť bilaterálne fórum, na ktorom budú rokovať o otázkach týkajúcich sa Číny. Rezort diplomacie USA sa už v novembri stretne s lídrami Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a pokúsia sa nájsť spoločnú reč.

Kvôli USA končí SMIC, najväčší čínsky výrobca procesorov! – A Číňania si za to môžu sami

Prvé rokovania bilaterálneho fóra prebehnú v novembri

Jedným z cieľov americkej diplomacie je presvedčiť Európu, aby pri stavbe 5G sietí nevyužívala služby spoločnosti Huawei. USA to totiž považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Hovoriť sa však bude aj o otázkach ľudských práv, bezpečnosti a multilateralizmu. Čína je totiž známa tým, že si z Ľudských práv nerobí ťažkú hlavu a nerešpektuje ani duševné vlastníctvo či patenty zahraničných firiem. Naopak, tieto firmy na domáci trh nepúšťa.podporuje skôr vlastné spoločnosti.

USA a Európa sú celé desaťročia kľúčovými partnermi. Európa je síce v tomto vzťahu menejcenným partnerom, no v posledných rokoch sa to začína meniť. Smernice EÚ sú v mnohom progresívnejšie a priebeh ekonomickej krízy v tomto roku ukázal, že aj európska ekonomika je podstatne odolnejšia.

Chcete vedieť o Číne viac? Tu je ich plán na návrat k dominantnému postaveniu vo svete:

Príbeh o Číne – Storočie poníženia a návrat k dominancii

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre