Kvôli USA končí SMIC, najväčší čínsky výrobca procesorov! – A Číňania si za to môžu sami

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Americká vláda po technologickom gigantovi Huawei zaútočila na ďalšiu perspektívnu čínsku firmu. SMIC je najväčším výrobcom procesorov v krajine a po novom nesmie využívať americké technológie. Viac než 50% dodávateľov SMIC sú americké firmy a ak chcú naďalej spolupracovať s SMIC, musia si požiadať o licenciu. SMIC na tom zatiaľ nie je tak zle ako Huawei, pretože sa nedostal na zoznam entít. Obmedzenia zo strany americkej vlády napriek tomu budú deštruktívne.

Trumpova administrácia tak eskaluje konflikt medzi USA a Čínou. Spojené Štáty okrem Huawei a SMIC tvrdo zasiahli aj ďalších čínskych velikánov. Technologické spoločnosti ByteDance Ltd. a Tencent Holdings Ltd. taktiež čelia tlaku americkej vlády.

V USA už bola zakázaná populárna čínska sociálna sieť TikTok a chatovacia aplikácia WeChat. Obe boli odstránené z obchodov s aplikáciami.

Akcie SMIC padajú po predstavení nových obmedzení

SMIC bez amerických dodávateľov nebude schopný vyrábať procesory, ktoré by boli konkurencieschopné s výrobkami z tovární Intelu, Samsungu či TSMC. Akcie tejto spoločnosti tak pokračujú v páde z historického maxima, ktoré dosiahli v júli tohto roka.

SMIC

SMIC

“Tieto obmedzenia významne poškodia súčasné, aj budúce výrobné kapacity SMIC a dôveru zákazníkov.”

– Povedal Mark Li – analytik spoločnosti Bernstein

Výrobca SMIC nedostal žiadne varovanie od americkej vlády. Obmedzenia prišli prakticky z ničoho nič, čo ešte viac poškodzuje biznis spoločnosti. Dôvodom obmedzení je obava Trumpovej administrácie, že výrobky a technológie spoločnosti SMIC by mohli byť použité v čínskej armáde. Spoločnosť však odmieta akékoľvek prepojenie s čínskymi bojovými zložkami.

Čínska vláda na tento útok rýchlo zareagovala a vyhlásila, že bude brániť záujmy svojich firiem.

Môže vás zaujímať: Európske akciové indexy v slušnom zisku! Bitcoin opäť predpovedal tento pohyb

Čína si za tieto problémy môže sama

Na jednej strane, táto ekonomická vojna medzi USA a Čínou sa môže javiť ako zbytočná či dokonca neférová voči tejto ázijskej krajine, no opak je pravdou. Čína dlhodobo zneužívala otvorenosť amerických a európskych trhov. Vzala si všetky výhody a ignorovala obmedzenia ako duševné vlastníctvo zahraničných firiem, patenty, medzinárodné právo…

To jej dovolilo vystúpiť na scénu ako svetová veľmoc a zaplaviť trhy fejkami, či originálnymi výrobkami, ktoré však parazitujú na technologickej expertíze zahraničných spoločností. Čína celé dekády zneužívala otvorenosť západných krajín.

Firmy ako Huawei, Xiaomi, Tencent, ByteDance či SMIC by pravdepodobne neexistovali, ak by roky nevykrádali zahraničné technológie.

A ako to vidíte vy?

Súhlasíte, že americké obmedzenia sú zaslúžené?

Loading ... Loading ...

Zatiaľ čo čínske technologické firmy trpia, tie americké profitujú. Prečítajte si túto novinku o Tesle:

Akcie Tesly rastú po oznámení kľúčovej spolupráce s firmou Piedmont – dodávateľom lítia