Ethereum má za sebou prvý finálny test spustenia Proof-of-stake – ako dopadol?

Novinky Ethereum 2.0 sa blíži
Ethereum 2.0 sa blíži. Zdroj: Shutterstock, Shizume
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Sieť Ethereum má za sebou jeden z prvých finálnych testov pred samotným spustením nového konsenzu Proof-of-stake. Ako dopadla táto skúška?

Ethereum urobilo ďalší krok vpred

Do tohto momentu boli všetky veľké zmeny a aktualizácie v sieti testované iba na testnetoch, čo sú v podstate špecializované klony blockchainu ETH určené čisto na testovacie účely. Pred 24 hodinami sa však tento stav zmenil. Boli totiž vykonané prvé veľké testy priamo na mainnete, čiže v hlavnej sieti. Hlavným cieľom vývojárov bolo zistiť, či je na skutočnom blockchaine všetko v poriadku a či správne fungujú vykonané zmeny.

Ide o pomerne zložitejší krok, nakoľko vývojári nechcú vykonať zmeny v plnom rozsahu. V tomto prípade teda vytvorili tzv. „shadow fork”. Ide o akési experimentálne cvičenie, pri ktorom sa niektoré uzly validátora oddelili od hlavnej siete a vykonali aktualizáciu, v jednoduchosti povedané, na vlastnú päsť.

„Shadow forky nám poskytujú realistickejšie prostredie na testovanie ako spúšťanie nových testovacích sietí, pretože v existujúcich testovacích sieťach už prebiehajú transakcie organicky, majú vysokú veľkosť a históriu blokov, ktoré vystavujú uzly väčšiemu stresu ako nové testovacie siete,” vysvetlil hlavný vývojár Tim Beiko.

Mohlo by ťa zaujímať: CEO PayPalu Peter Thiel: „Prečo sa Bitcoinu nepodarilo dosiahnuť 100 000 USD? Poďakujte týmto ľuďom!”

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

Shadow fork mal teda za cieľ overiť, či dokážu uzly z oboch reťazcov (Proof-of-work a Proof-of-stake) spolupracovať aj po zlúčení ich údajov.

Aký bol výsledok?

Skupina vývojárov na čele s Beikom a Jayanthim uviedli, že sa tento významný krok podaril na výbornú.

Rozvetvená sieť bola schopná vytvárať bloky a finalizovať transakcie výhradne pomocou algoritmu Proof-of-stake. Bolo vyprodukovaných približne 26 176 blokov pri priemernom čase 13 sekúnd. Včerajší „shadow fork” bol prvou z dvoch takýchto plánovaných udalostí. Druhá je naplánovaná na 22. apríla.