Ešte stále neveríte, že blockchain je budúcnosť? Pozrite sa na farmaceutický priemysel!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Blockchain ako mladá a pomerne nová technológia má stále množstvo priestoru na zlepšovanie. Avšak, už teraz je jasné, že môže zmeniť nejeden sektor. Niekedy sa však zdá, že blockchain je viac buzzword ako technológia, ktorá má byť využívaná. Práve preto je veľmi podstatná práca organizácie The Pistoia Alliance, ktorá nedávno zverejnila výsledky veľmi zaujímavého výskumu.

Blockchain adaptácia narastá

Nezisková organizácia The Pisoia Alliance, ktorá sa zaujíma o vedu spojenú s akoukoľvek formou života od mikroorganizmov až po ľudí (najmä farmaceutický priemysel), nedávno zverejnila zaujímavý prieskum. Podľa neho totižto až 60 % spoločností v tomto priemysle už blockchain používa alebo s ním minimálne začína experimentovať.

Ide o výrazný rast oproti minulému roku, kedy pri rovnakom prieskume takýmto spôsobom odpovedalo iba 22 % opýtaných. Tento rok však až trikrát viac spoločností začína túto novú technológiu nie len skúmať, ale aj implementovať do svojich organizácii.

Tip redakcie: Najnovší prieskum prezradil, ako ľudia vnímajú minulosť a súčasnosť kryptomien

Kritikov aj napriek tomu neubúda

Zvyšných 40 % spoločností si myslí, že aktuálne nie je blockchain technológia v štádiu, v ktorom by ju boli schopní prijať. Rovnako vnímajú implementáciu tejto technológie ako finančne priveľmi náročnú najmä preto, že nemajú dostatočný počet ľudí, ktorí by mali v tomto sektore nejaké skúsenosti. Až 55 % opýtaných spoločností vníma nedostatok skúsených ľudí ako najväčší dôvod, prečo zatiaľ blockchain nebol implementovaný v ich systémoch.

Ďalším dôvodom, prečo túto technológiu nevyužíva viac spoločností, je príliš veľká komplikovanosť danej technológie. Podľa prieskumu sa takto vyjadrilo až 16 % opýtaných. Aj napriek tomu sa však tieto spoločnosti snažia zvýšiť povedomie o danej technológii najmä u svojich zamestnancov.

Mohlo by vás zaujímať: Dubai buduje vládu postavenú na blockchaine

Najväčší benefit kryptomien

Spomínaný prieskum takisto poukázal aj na dôvod, prečo práve tieto spoločnosti implementujú blockchain technológiu. Až 73 % si totižto myslí, že blockchain môže pomôcť najmä vďaka nezameniteľnosti údajov v systéme. Rovnako si až 40 % myslí, že výbornou vlastnosťou, ktorú môže táto technológia priniesť, je transparentnosť. V tomto sektore by išlo určite o prijateľnú zmenu a pozitívum.

Zaujímavosťou však je, že 20 % opýtaných si myslí, že blockchain nemá ako pomôcť. V prieskume sa pritom nachádzalo nasledovné.

„Až jedna pätina opýtaných (viac ako 19 %) profesionálov z tohto sektoru, si myslí, že používanie blockchain technológie neprinesie žiadne benefity oproti tradičným databázam. To jasne poukazuje na fakt, že aj v tomto priestore vládne odpor a neochota prispôsobiť sa novým technológiám.”

Súvisí s témou: Ako môže blockchain zlepšiť zdravotníctvo?

Steve Arlington blockchainu verí

Opačný názor ale má zakladateľ neziskovej organizácie The Pisoia Alliance, Steve Arlington. Ten má skúsenosti z farmaceutických spoločností ako Pfizer, GlaxoSmithKlein, AstraZeneca alebo Novartis. Steve Arlington si myslí, že benefity blockchain technológie pre tento sektor sa nedajú odignorovať a mali by sa v ňom využívať.

„Blockchain poskytuje tomuto sektoru akúsi ďalšiu vrstvu transparentnosti a ochrany pre výskumníkov a spoločnosti. Dúfame, že bezpečnostné prvky tejto technológie farmaceutický sektor vylepšia rovnako ako uľahčia zdieľanie dát nie len medzi spoločnosťami, ale aj medzi odlišnými priemyslami. Veríme, že blockchain prinesie nové možnosti, vďaka ktorým by veľa získali najmä pacienti.”

Tak zneli smelé a pozitívne slová práve Steve Arlingtona. Ten takisto potvrdil, že až 30 % zo všetkých profesionálov v tomto sektore verí, že blockchain pomôže najmä so zásobovaním. Takmer 25 % si myslí, že pacienti budú najviac profitovať z elektronických zdravotných záznamov a až 15 % opýtaných verí, že najprospešnejšia bude táto technológia pri zdieľaní vedeckých dát.

Odporúčame článok: O blockchain technológiu sa zaujímajú veľké firmy čoraz viac

Záver

Z času na čas sú takéto prieskumy veľmi potrebné. Najmä ak z nich vyjdú výsledky ako tento. Je totižto naozaj pozitívne zistiť, že blockchain už nie je iba akousi technologickou inováciou a teóriou bez reálneho využitia vo svete. Blockchain sa teda postupne, ale isto mení z buzzwordu, ktoré prináša iba pozornosť investorov, na technológiu, ktorej využitie vo farmaceutickom svete môže úplne zmeniť tento priemysel.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.