Kryptomagazín prináša exkluzívny rozbor ekonomiky na rok 2023. Príde veľká recesia, spadne konečne miera inflácie na prijateľné hodnoty a oplatí sa teraz investovať?
Inflácia bude klesať, ku stabilite ale bude chýbať veľa
Od konca minulého roka sa začína objavovať stále viac prognóz, ktoré sú pozitívne pre mieru inflácie. V Spojených štátoch amerických je dokonca klesajúci trend už od leta. A keďže dolár je stanovený ako hlavná globálna mena, situácia v Amerike má veľký dopad aj na Európu, vrátane Slovenska.
Inflácia v USA. Zdroj: tradingeconomics.com
Zatiaľ, čo v lete bola miera inflácie 9,1 %, tak v decembri to bolo iba 6,5 %. Zásadný rozdiel medzi Európou a Amerikou je v reakcií centrálnych bánk na nepriaznivú makroekonomickú situáciu. ECB reagovala na infláciu výrazne neskoro a zatiaľ čo aktuálne miera úrokových sadzieb v USA je 4,75 %, tak v eurozóne je to takmer o polovicu menej – 2,5 %.
Pri zvýšených úrokových sadzbách sú banky, štáty a firmy donútené si menej požičiavať a inflácia nemá veľký priestor ku rastu. Cieľom bánk je zvyšovaním úrokov trend rastúcej inflácie otočiť. Dlhodobý ciel je držať mieru inflácie na 2 %.
Takmer 6 mesiacov po zmene trendu v USA sa konečne trend otočil aj v eurozóne a december bol prvý mesiac po dlhom období, kedy aj u nás začal pokles miery inflácie.
Ceny energií ako hlavná téma prvého polroka
Jeden z hlavných dôvodov vysokých cien a zvyšovania inflácie je aj rast cien energií. Tie v porovnaní s minulosťou aj napriek poklesu sú stále veľmi vysoké. Dokonca pre niektoré podniky, ktoré odoberajú za trhovú cenu, môžu byť devastačné.
Na jednej strane tu máme vysokú mieru inflácie a na strane druhej ani mesačné platy zamestnancov, ako sme informovali v našom poslednom článku, nerastú. Firmy buď musia prepúšťať alebo zvoliť stratégiu udržiavania rovnakých miezd. V roku 2023 môže byť jedným zo scenárov aj zvýšenie nezamestnanosti.
Štát sa snaží bojovať s touto nepriaznivou situáciou a kompenzovať svojou pomocou firmy, ktoré odoberajú za trhové ceny. Zastropovanie je ale nastavené na 199 eur/1 megawatthodina za elektrinu a 99 eur/1 megawatthodina za plyn, kde sa ceny nachádzajú aj v súčastnosti. V porovnaní s rovnakým obdobím z roku 2020 sú ceny o takmer 300 % vyššie.
Pre niektoré firmy, ako napr. Slovalco, znamenal rast cien devastačné následky a ich koniec. To je ďalší z dôvodov, ktorý potvrdzuje možný nárast nezamestnanosti v roku 2023.
Situácia vo svete
Vojna na Ukrajine a koronavírus už oveľa menej negatívne ovplyvňujú globálnu ekonomickú situáciu vo svete. To ale neznamená, že sa nemôže počas roka nečakane objaviť ďalší problém, ktorý môže mieru inflácie vrátiť znovu na dlhodobé maximá. Špekuluje sa o druhom, ešte masívnejšom útoku Ruska na Ukrajinu, ktorý môže začať už o niekoľko týždňov.
Treba sa pripraviť na najhoršie
Rok 2023 s veľkou pravdepodobnosťou bude ekonomicky priaznivejší ako predchádzajúci. Napriek tomu treba naďalej počítať s možnými rizikami, o ktorých napríklad ešte nevieme. Riešene pre Slovákov môže byť si nájsť lepšiu prácu, prípadne brigádu. Práve v čase recesie je správny čas sa zamyslieť a zmeniť myslenie.
Ďalšou z možností je, každý mesiac si časť z výplaty odložiť a začať investovať na trhoch. K tejto téme sme napísali počas minulého roka niekoľko článkov, ktoré vám môžu pomôcť: