Edward Snowden: Blockchain je o “dôvere”

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Edward Snowden, informátor NSA, ktorý sa vzdal svojej práce a zverejnil informácie týkajúce sa americkej vlády a odpočúvania telefonických hovorov, prehovoril tentokrát o technológii blockchain.

Už sme vás v tomto článku informovali, že Edward Snowden predpokladá, že ostatné kryptomeny nakoniec predbehnú Bitcoin. Naši redaktori vám priniesli aj správy, v ktorých Snowden tvrdil, že NSA (americká Národná bezpečnostná agentúra) dokáže nájsť odosielateľa a príjemcu Bitcoinov kdekoľvek na svete. V tomto článku sa pozrieme na jeho najnovšie myšlienky ohľadom blockchainu, ktoré zdieľal so zástupcom Americkej únie občianskych slobôd (ACLU, American Civil Liberties Union), Benom Wiznerom.

Nemanipulovateľné transakcie

Predstavme si databázu, ktorú by mohol meniť ktokoľvek, a to len zmenou informácií a kliknutím na “uložiť”. Čo ak by tou databázou bol váš bankový účet? Ak by mohol ktokoľvek vkročiť do vášho účtu a zmeniť jeho zostatok na nulu obyčajným kliknutím, neboli by ste veľmi nadšení.

Pointou je, že hocikedy, keď systém niekomu dovolí zmeniť históriu transakcií obyčajným kliknutím, nezostávalo by vám nič iné, len dôverovať tej mase ľudí, že sú to anjelici, že také niečo nespravia, respektíve že na také niečo nemajú skúsenosti. Viete si to predstaviť? Dôverovať len tak hocikomu? Na rozdiel od tejto predstavy sa blockchain snaží vytvoriť históriu transakcií, ktorá nemôže byť manipulovateľná.

Overiteľné účtovníctvo

Technológia blockchain je všeobecne vyzdvihovaná pre svoju schopnosť dokazovať vzťahy a deje medzi dvoma rozličnými stranami. Napríklad, ak strana A pošle strane B nejaké množstvo určitej meny, ktorej transakcia je zaznamenaná v reálnom čase, je aj navždy implementovaná do blockchainu. Tak je možné preukázať, že ku transakcii došlo, ak by to bolo niekedy potrebné.

Snowden tvrdí, že blockchain môže byť teoreticky aplikovaný rôznymi spôsobmi. Dôležité však je, že sa stále bavíme o jednom veľmi jednoduchom koncepte, ktorý variuje na jednej téme. Je ňou overiteľné účtovníctvo.

Blockchain kráľom

V blízkej budúcnosti sa nepredpokladá, že by blockchain predbehol také veľké spoločnosti, akými je Facebook alebo Google. Edward je však presvedčený o tom, že blockchain raz bude taký silný a rozšírený, že bude môcť narušiť obchod.

Okrem iného má Edward mimoriadny záujem o BTC transakcie, ktoré sa opisujú ako “nestranné,”. To výrazne prispieva faktoru dôveryhodnosti v oblasti kryptomien. Nie je možné ich zastaviť alebo vrátiť späť. S určitosťou tvrdí:

“Bitcoin (…) je prvý slobodný peniaz.”

Zdroj:
livebitcoinnews.com
aclu.org

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.