Držíte kryptomeny na burze? Pravdepodobne nebudú v bezpečí

Novinky Kryptomeny nie sú na burzách v bezpečí
Kryptomeny nie sú na burzách v bezpečí. Zdroj: shutterstock.com/LightField Studios/Marko Aliaksandr
Flockers PCCrypto All Stars mobil

Centralizované burzy sú predmetom čoraz väčšieho dohľadu zo strany regulačných orgánov. Niet sa čomu diviť, keďže krach burzy FTX spôsobil odhadované straty až 8 miliárd dolárov. Investori, ktorí držia kryptomeny, si riziká spojené s burzami podľa portálu BeInCrypto čoraz viac uvedomujú, čo môžeme vidieť aj na rekordných odlivoch bitcoinu.

Trend sťahovania kapitálu z centralizovaných búrz na trhu pretrváva od marca 2020, no udalosti spojené s krachom FTX vyvolali extrémnu nedôveru. Ak sa zaujímate o túto tému, môžete si viac prečítať v článku Burzy nedokážu zastaviť extrémne odlivy bitcoinov. Čo sa deje?

Jedným z hlavných dôvodov výberov je aj nejasný dôkaz o rezervách mnohých popredných centralizovaných búrz. To ukazuje dištancovanie inštitúcií od ich klientov. Nedostatočná otvorenosť len prilieva olej do ohňa a podporuje ešte väčšiu nedôveru držiteľov kryptomien.

Burzy čelia obrovskému odlivu BTC

Burzy čelia obrovskému odlivu BTC. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kryptomeny nie sú na burzách v bezpečí

Vlastníci kryptomien na burzách sa dnes v podstate musia spoliehať na to, že inštitúcia im vyplatí ich prostriedky a to počas akéhokoľvek trhového trendu. Pravdou ale je, že čoraz viac kryptomenových búrz má problémy. Príkladom je aj Gemini, o ktorej sa môžete viac dočítať v článku Veľká kryptomenová burza zažíva masívny prepad. Máte v nej peniaze?

Problémom je, že kryptomeny uložené na burzách sú online a hackeri ich môžu kedykoľvek napadnúť. Už od počiatku čelili hackerským útokom a dodnes tomu nie je inak. Držitelia kryptomien navyše často nemajú jasné záruky, že v prípade bankrotu alebo hacku budú ich finančné prostriedky vrátené.

V neposlednom rade je problémom aj držanie súkromných kľúčov od kryptomien. Ak držíte kryptomeny na burze, nie ste majiteľmi mincí. Privátnym kľúčom disponuje burza, ktorá vám k nemu nedáva prístup. O tomto probléme sme vás informovali už skôr a v článku Burzy sú majiteľmi vašich kryptomien. Môže sa to zmeniť? sa dozviete, či sa tento stav môže niekedy zmeniť.

Na záver vieme zhodnotiť, že držanie kryptomien na centralizovaných burzách nikdy nebude 100 % bezpečné. Na druhej strane skúsení investori presúvajú svoje mince do úschovy v podobne externej softvérovej alebo hardvérovej peňaženky a vyhýbajú sa tak väčšine vyššie spomenutých rizík.

Mohlo by ťa zaujímať: Binance si udržuje transparentnosť – burza priznala chybu v prípade prostriedkov klientov

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.